Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

JAZZFESTBRNO 2008

V novém kabátě se představuje sedmý ročník mezinárodního jazzového festivalu JAZZFESTBRNO 2008, kabátě delším a neobvykle pestrém. Festivalové návštěvníky čeká bohatá porce klubových vystoupení, open-air scény i slavnostní koncerty v Městském divadle Brno (MdB) či Semilasse.

Nebývalý zájem účinkujících z domácí scény i snaha o rozproudění klubové scény v městě Brně mají za následek rozšíření festivalu na celých deset dní lemovaných velkými hudebními událostmi a vyplněných tím nejlepším z domácího, evropského i zámořského jazzu. Úvodní slavnostní koncert v MdB obstará 20. dubna Gustav Brom Big Band s hostujícím Peterem Lipou, kteří v rámci série Ruská kultura v ČR představí moskevského jazzmana, saxofonistu a nejznámější osobnost ruského jazzu Igora Butmana. Butman je nejen instrumentalistou světového formátu, ale i jazzovým velvyslancem a stěžejním hybatelem moskevského hudebního dění včetně místního jazzklubu Le Club. Jeho mnohaleté intermezzo v New Yorku mu přineslo nejen věhlas a příležitost hrát s největšími esy světového jazzu, ale především velké množství přátel, jejichž jména dnes zdobí programovou nabídku Butmanova klubu.

Po východoevropském pondělku následuje klubová série v nejznámějších brněnských jazzových útočištích. Pondělní Monster Jam Session v klubu U kouřícího králíka vystřídá úterní maďarský večer s Olláh Szabolcs Quartet ve Staré pekárně. Středa bude ve znamení návratu brněnského rodáka Romana Pokorného na zdejší pódia, kam se v posledních letech bohužel příliš často nevrací. JAZZFESTBRNO dluh napravuje a Roman tak bude moci v klubu Fléda představit svůj nejnovější fusion projekt. Ve čtvrtek 24. dubna bude královopolské Semilasso svědkem extatické produkce rakouského smyčcového kvarteta Radio String Quartet, které objíždí světové festivaly s přearanžovanými tématy z pera Johna McLaughlina. Skladbám z období Mahavishnu Orchestra nalévá do žil čerstvou krev a potvrzuje jejich nesmrtelnost. Ani spoluhráči druhého aktéra pátého festivalového dne Karla Růžičky nepostrádají hudební vášeň a triový formát umožní klavírní legendě plně rozvinout svůj nesporný kreativní potenciál.

V pátek bude JAZZFESTBRNO patřit především Slovákům. Kvinteto Bashavel je obohacenou verzí známého tria PaCoRa (Palúch, Comendant, Ragan) a slibuje jazz i world music ve vkusné kombinaci. Mezinárodní sextet slovenského klavírního esa Luboše Šrámka naopak hraje dočista vydestilovaný jazz a jím také zatlačí posluchače do sedadel.

Vynikající zážitek garantuje i sobotní vystoupení Josefine Linstrand s triem Davida Dorůžky v Divadle Husa na provázku. Dorůžkova kytarová magie se dokonale pojí s uhrančivým zpěvem Linstrand a groovem i virtuozitou polských mistrů Lukasze Zyty a Michala Baraňského a vytváří tak povznášející jazzový elixír. Druhá polovina sobotního večera bude patřit dalšímu headlinerovi letošního jazzfestu, americkému saxofonistovi Richu Perrymu. Jeho nezaměnitelný tenorový témbr spoluvytváří zvuk bigbandu Marie Schneider a řadí jej mezi nejoriginálnější a nejpřesvědčivější improvizátory současného jazzu. Jeho doprovodný Open Sextet sdružuje špičku domácí nastupující jazzové generace a s Perrym v čele znamená jistotu skvělého zážitku.

Koncert v neděli 27. dubna prosvítí svým zjevem polsko-americká zpěvačka Aga Zaryan a potvrdí, že polský jazzový zpěv není jen Ursula Dudziak či Anna Maria Jopek. Pondělní klubový večer U kouřícího králíka je ve znamení návratu kytaristy Petra Zelenky na domácí pódia. Zelenka se obklopil skvělými spoluhráči Honzákem, Bártou a Hobzekem a s jejich přispěním rozvíjí svůj osobitý jazzový koncept.

Letošní JAZZFESTBRNO vyvrcholí v úterý 29. dubna křestem nové nahrávky skvělého nu-jazzového Vertigo Quintetu s charismatickou Dorotou Barovou a především triovým kouzlením brazilské divy Eliane Elias v doprovodu legend amerického jazzu, kontrabasisty Marca Johnsona a bubeníka Adama Nussbauma. Zlatý hřeb, jak má být...
Bohatou večerní jazzovou nadílku doplní i tradiční hudebnická setkání a jam sessions, open air koncerty i všudypřítomný jazzový kvas. Cílem organizátorů je ostatně především rozproudit hudební dění ve městě a okořenit je přítomností světových jmen. Konec dubna tak bude v Brně ve znamení jazzu.

 Více informací k festivalu naleznete také na webových stránkách www.jazzfestbrno.cz.
***********************************************************
 
Dramaturgie ročníku 2008

Neděle 20. 4. Městské divadlo Brno
Igor Butman, Peter Lipa a Gustav Brom Big Band (RUS/SK/CZ)

Pondělí 21. 4. Jazz Club Kouřící králík
Monster Jam Session (CZ/SK)
Open Air stages

Úterý 22. 4. Jazz Club Stará pekárna
Oláh Szabolcs Quartet (HUN)
Open Air stages

Středa 23. 4. Fléda
Roman Pokorný Trio (CZ)
Slow Mood (AUT)
Open Air stages

Čtvrtek 24. 4. Besední dům
Radio String Quartet (AUT)
Karel Růžička Trio (CZ)

Pátek 25. 4. Semilasso
Bashavel (SK)
Luboš Šrámek Sextet (CZ/SK/SRB)

Sobota 26. 4. Divadlo Na provázku
Rich Perry and Open Sextet (USA/CZ)
Josefine Linstrand a David Dorůžka Trio (CZ/SWE)

Neděle 27. 4. Fléda
Aga Zaryan (CZ/POL/USA)
tbc

Pondělí 28. 4. Jazz Club Kouřící králík
Petr Zelenka Quartet (CZ)

Úterý 29. 4. Janáčkovo divadlo
Eliane Elias (USA)
Vertigo Quintet featuring Dorota Barová (CZ/SK)

Jamsessions: Radek Zapadlo Quartet (CZ)

Preview v klubech a open air stage: Thelonica (CZ), Ivan Manolov Band (CZ), Petr Jakeš Trio (CZ), Tomáš Veselý Trio (CZ), Radek Zapadlo Trio (CZ), Showstation (CZ), Kolenem (CZ)

Změny vyhrazeny

Autor: Jakub | Zveřejněno: 6.3.2008 21:35:32

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně