Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

Nová radnice a Berglerova vila zvou k prohlídce

Od roku 1991 se pod záštitou Rady Evropy konají Dny evropského dědictví. V jejich rámci budou 14. září pro veřejnost otevřeny dvě významné brněnské památky: Nová radnice na Dominikánském náměstí a Berglerova vila na rohu Moravského náměstí a Lidické ulice.

Nová radnice patří k nejvýznamnějším historickým památkám Brna. Prošla složitým stavebním vývojem a její současná barokní podoba je z 18. století. Sídlem brněnského magistrátu se stala až po rekonstrukci v roce 1935. Návštěvníci si zde prohlédnou Sněmovní sál, Rytířský sál a zasedací místnost Rady města Brna. Po prohlídce radnice mohou zamířit na výstavu sochaře Jaromíra Garguláka v Křížové chodbě.

Berglerovu vilu (restauraci Muzeum) si nechal v polovině 19. století postavit v novogotickém slohu brněnský továrník a obchodník s kůží Jan Bergler. Jejím projektantem byl architekt vídeňské Okružní třídy Heinrich Ferstel, mimo jiné i autor plánů na Červený kostel v Brně. V roce 1888 byla v budově otevřena známá Biberova kavárna, která byla v roce 1928 tehdejším majitelem, Československým zemědělským muzeem, přejmenována na Kavárnu Muzeum. Od roku 1964 je vila zapsána na seznamu památek Jihomoravského kraje.

Bezplatné prohlídky obou objektů se uskuteční v neděli 14. září v době od 10 do 12 a od 13 do 16 hodin. Další informace viz www.shscms.cz, www.urbancentrum.brno.cz, www.ticbrno.cz.

Autor: www.brno.cz | Zveřejněno: 11.9.2008 12:08:22

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně