Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

Výstava fotografií pralesů v Moravské galerii v Brně

Moravská galerie v Brně, Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity (FSS MU), katedra environmentálních studií a Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví pořádají od 16. října 2008 do 11. ledna 2009 výstavu fotografií nazvanou Neregulováno. Prales ve fotografii. Vernisáž výstavy proběhne v Moravské galerii 15. října 2008 v 18:00.

S nápadem uspořádat výstavu Neregulováno, Prales ve fotografii přišli badatelé zabývající se výzkumem dynamiky přirozených lesů. Chtěli tak širší veřejnosti připomenout dvě významná „pralesní" výročí, která připadají na rok 2008, letos uplynulo 170 let od vyhlášení přísné ochrany Žofínského pralesa a 150 let pralesa Boubínského.

Výstava představuje díla třiceti významných českých fotografů od 30. let 20. století až po současnost. Starší fotografie pocházejí většinou z fotografické sbírky Moravské galerie v Brně a jejich autory jsou mimo jiné Jaromír Funke, Josef Sudek, Josef Váchal a nejvýznamnější fotograf pralesů Rudolf Janda. Novější fotografie jsou od amatérských fotografů i od významných profesionálů a pedagogů (Bohumír Prokůpek, Miloš Šejn).

Autoři výstavy vnímají „prales" jako spontánně se vyvíjející část přírody, jejíž dynamika je určena dřevinami bez ohledu na to, zda byla v minulosti ovlivněna člověkem. Spíše než pojem divočina, který evokuje oblast lidskou aktivitou nedotčenou, upřednostňují pojem divokost, který se naopak odvíjí od naší osobní zkušenosti.

Finanční podporu kromě Lesů ČR, správy NP a CHKO Šumava poskytlo i Ministerstvo životního prostředí ČR.

Autor: Honza Sadílek | Zveřejněno: 9.10.2008 9:52:10

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně