Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

Sady historika Denise slaví 190 let

Park Denisovy sady oficiálně vznikl 4. října 1818, kdy byl v nově upravených sadech slavnostně odhalen obelisk. Organizace Veřejná zeleň města Brna připravila k výročí výstavu Denisovy sady 1818-2008.

Na mapách, plánech, obrázcích a fotografiích výstava představí postupný vývoj parku a jeho rekonstrukci.

Skalnatý kopec zvaný Puhlík byl v minulosti postupně zabírán opevňovacím systémem. V roce 1799 byla na jeho úbočí postavena křížová cesta a kopci se začalo říkat Kalvárie. V den založení byly sady pojmenovány Františkov, na počest císaře Františka, který měl ten den svátek. V parku se nacházela také oranžerie (dnešní Kolonáda), skleníky a zahradní altán (dnes Hudební pavilon) a na jihozápadním úpatí empírová studánka Fons salutis. Park byl oplocen, vybaven lavičkami a hlídali jej hlídači. V roce 1919 byl park přejmenován na Denisovy sady po francouzském historikovi Ernstu Denisovi, který se zasloužil o vznik samostatného Československa. V roce 1941 park rozdělilo prodloužení ulice Husovy a spodní část dostala název Studánka. Velkými úpravami prošel park v roce 1961, kdy byla vybudována kavárna s letní a taneční terasou a horní spojovací cesta otevírající panoramatické pohledy na jižní část města. Od roku 1998 je parkový areál svěřen do správy Veřejné zeleně města Brna. Od roku 2000 probíhá rekonstrukce parku, která získala několik ocenění.

Výstava v objektu bývalé vodárny v parku Špilberk potrvá od 7. do 28. října, kdy bude v Denisových sadech ve 14 hodin slavnostně vysazen strom (lyrovník tulipánokvětý) k výročí založení parku a vzniku Československa.

 

 

 

 

Autor: www.brno.cz | Zveřejněno: 7.10.2008 13:52:40

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně