Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

Výstava ukáže novou tvář starého tržiště

Už sedm set let chodí lidé na Zelný trh nakupovat ovoce a zeleninu. A přestože rekonstrukce podobu tohoto náměstí v příštích letech výrazně změní, unikátní tržiště s autentickou atmosférou venkova zde zůstane i nadále. Konkrétní návrhy na novou podobu Zelného trhu jsou nyní vystaveny v Urban centru na Staré radnici.

Na výstavě nazvané Nová tvář zelného trhu se zájemci mohou seznámit se studiemi na rekonstrukci Zelného trhu od pěti brněnských architektonických týmů. Osloveneni byli Pavla Balabánová, Petr Hrůša, Jindřich Kaněk, Radko Květ a Tomáš Rusí.

Návrhy budoucí podoby i nadále počítají s prodejními stánky pro ovoce, zeleninou či jiné produkty, do prostoru zasazují také více laviček zeleně. Naopak počet parkovacích míst výrazně omezují. „Projekty vycházejí z požadavků, aby ze Zelného trhu zmizela auta, aby tam naopak přibylo možností k posezení a odpočinku, aby se Zelný trh stal příjemným místem setkávání lidí v centru Brna, místem, kde se dá nejen dobře nakoupit, ale i zhlédnout nějakou tu kulturu," uvedl Pavel Svoboda z Urban centra. Jako místní zajímavosti se na výstavě představí tradiční babky Líšňačky, které na tržišti kdysi prodávaly, nebo Leoš Janáček, jenž při procházkách náměstím zaznamenával do notových osnov melodii moravských nářečí.

Výstava potrvá od 7. října nejméně do poloviny listopadu. K tomu, co se jim libí a co by naopak chtěli změnit, se návštěvníci mohou vyjádřit prostřednictvím doprovodné ankety. O budoucnosti Zelného trhu si budou moci také promluvit se zástupci vedení města, pracovníky odboru územního plánování a rozvoje brněnského magistrátu i se zpracovateli jednotlivých studií - veřejná diskuze se v Urban centru uskuteční 20. října od 17 hodin.

Který z pěti vystavených návrhů nakonec bude ten vítězný, rozhodne komise složená z odborníků a politických zástupců nejspíše do konce roku. Kvůli návaznosti na jiné rekonstrukce ve městě však přestavba Zelného trhu začne až v roce 2010.

Autor: www.brno.cz | Zveřejněno: 7.10.2008 20:03:12

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně