Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

Rozhovor s Martinem Vajglem z projektu DRUMWAVE

Přinášíme Vám rozhovor s bubeníkem Martinem Vajglem, který zahraje s
projektem DRUMWAVE 6. listopadu na Flédě.

Jste spojován především s účinkováním v rockových skupinách, z poslední doby například Wanastowi Vjecy nebo Čechomor. Jak jste vlastně přišel na myšlenku samostatného projektu?
Rozhodně v tom není nespokojenost s rolí sidemana. Ta mě naopak v kapelách odjakživa vyhovovala a myslím si, že je pro bicí v kapele přirozená. Nemám moc rád takové ty prvoplánové „předváděče", kteří se za každou cenu snaží upoutat pozornost diváků. Rolí doprovodných nástrojů v kapele je opravdu doprovázet a podržet sólistu, který stojí před vámi. Ale také samozřejmě záleží na typu hudby. Například v Čechomoru si můžu dovolit hrát mnohem košatěji, než ve Wanastovkách, kde je potřeba opravdu „zatloukat rovné hřebíky" a zase úplně jinak, než tomu bylo v -123min nebo ve Vltavě. Důvodem k odstartování Drumwave je asi chuť vyzkoušet si vyjadřovací možnosti mimo rámec kapel, experimentovat a v neposlední řadě také samotná možnost uskutečnit tyto představy bez tlaku komerčních požadavků na podobu projektu. To je dnes opravdu neocenitelná deviza.

Na scéně se pohybujete různými žánry, kapelami často dost odlišnými. Nesetkáváte se s tím, že si vás lidé zařadí do nějaké stylové kategorie a nechtějí se jí vzdát?
Je pravda, že lidé u nás mají pořád ještě ve zvyku zařazovat si muzikanty do stylových škatulek a když se potom dotyčný objeví v odlišné poloze, jsou z toho zpočátku zaskočeni. Dnes je ve světě trend vysoké instrumentální zdatnosti ve všech nástrojích, konkurence je obrovská a nikdo si už nemůže dovolit říct „hraju to a to a nic jiného mě nezajímá". Ty odlišné nebo i protichůdné polohy mě baví a je zajímavé mě pohybovat se mezi nimi. Řekl bych, že to mimo jiné zabraňuje určitému zacyklení ve vývoji.

Jako leader celého projektu se asi setkáváte s novými povinnostmi...
Samozřejmě je mnohem pohodlnější být členem fungujícího týmu, kdy jen dostáváte termínový ferman s přehledem kdy máte kde být a neleží na vás taková ta „přímá zodpovědnost". Já jsem si kdysi dávno vyzkoušel opratě „vedoucího" v kapele Bell, kdy jsem zařizoval vše od kontaktu s vydavetelem, pořadateli, zvukařem a ještě naháněl opilé muzikanty včas do auta, abychom stihli vystoupení. Zkrátka holka pro všechno.. V současnosti mám ovšem obrovskou výhodu v tom, že se o DRUMWAVE stará produkční tým a vše probíhá velmi profesionálně. Přestože mám tedy kolem celé věci mnohem víc starostí, než by tomu bylo v běžné kapele, organizačně jsou mi spolupracovníci velkou oporou. Já mám na starost především „uměleckou stránku" celé věci.

Jak bude vypadat repertoár Drumwave?
Ve svém základu to jsou moje skladby, které jsem připravil v podobě demosnímků. V další fázi by pak měl přijít vliv a nový názor od spoluhráčů a výsledkem budou „vlny", prolínající se hudební nálady a celky, které budeme v triu doufám schopni z pódia přenést. Ta příprava je především z mé strany velmi důležitá, protože je nezbytné, abych měl o všech skladbách jasnou představu a dokázal ji spoluhráčům sdělit.

Nebývá příliš obvyklé, aby z celkového počtu tří hráčů byli v kapele dva bubeníci.
On taky projekt Drumwave není obvyklý jako celek.. Bubnová vlna se už podle názvu dost týká bubeníků no a k tomu by měl na ty nástroje taky někdo na pódiu náležet.. V ariant obsazení, jak by celá záležitost mohla vypadat, jsem měl několik, ale nakonec jsem sestavu zjednodušil na trio - dva rytmické a jeden harmonický element. Nechtěl jsem dělat klasický bubenický soubor, kdy je celá skupina složená pouze z hráčů na bicí, rád bych aby v programu zněly i tóny. Ale ty bychom měli vyluzovat i paličkami-pomocí elektronických bicích nástrojů. Je to opravdu velký experiment a sám jsem zvědavý, jestli se nám podaří udržet v triu potřebnou náladovou a barevnou pestrost.

Jak se zformovalo koncertní složení?
Zdeňka Zdeňka i Klaudu Kryšpína znám pasivně už velmi dlouho a už od těch dob je mám zařazené v kategorii pozoruhodných hudebních osobností domácí scény. V poslední době jsme se konečně poznali také aktivně - při spolupráci na některých dalších projektech, takže když jsem plány na obsazení Drumwave vytříbil na trio ve složení bicí, bicí, harmonický nástroj, hned jsem také věděl, koho na zbylé dva posty oslovím jako první. Jsem moc rád, že nabídku přijali.
Zdeněk je nejen virtuózní pianista, ale také skladatel a aranžér a navíc mu není cizí svět syntezátorů a elektronických zvuků a to je pro Drumwave ideální kombinace. Klaudius je excelentní rockový bubeník a myslím, že by se naše hra mohla zajímavě doplňovat.

Jak vypadá koncertní plán celého turné? Budete vystupovat v klubech, nebo ve větších sálech? A kde všude se projekt představí?
Budou to středně velká místa, žádné velké haly, ale ani malinké kluby, kam bychom se ani nevešli s potřebnou technikou. Pojede s námi vlastní zvuková i světelná aparatura a také samotných nástrojů na pódiu bude velmi mnoho, takže prostor je v tomto případě velmi důležité kritérium.
Počet koncertů se ustálil na deseti a kromě vystoupení uskutečněných v českých městech zavítáme také na Slovensko, kde se zároveň uskuteční záznam koncertu pro Slovenský Rozhlas.
V Ostravě se bude také natáčet, tentokrát pro Český rozhlas Ostrava a především chceme na některém z koncertů pořídit zvukový i obrazový záznam, který by měl začátkem příštího roku vyjít jako DVD.

Kdy má vlastně turné proběhnout?
Turné se uskuteční v první polovině listopadu. Konkrétní místa a data koncertních zastávek Drumwave i další informace mohou zájemci najít na stránkách www.drumwave.cz

Kromě již zmíněných aktivit v současnosti připravujete čtyřdílné DVD pro bubeníky. Jak se to dá všechno najednou stihnout?
No, rovnou říkám, že velmi těžko a právě období příprav Drumwave se mi potkalo s dokončováním 2. dílu výukového DVD pro bubeníky. Do toho všeho ještě hustě koncertuji a občas proto říkávám, že před sebou hrnu nové a nové úkoly, které si na sebe sám znovu a znovu vymýšlím. Mám ale vnitřní pocit, že to tak má být, že bych měl realizovat plány, které mám a že také tím vším dohromady může vzniknout zajímavá synergie. Mimochodem aktuální 2. díl DVD bude prezentován na všech zastávkách turné a to mi přijde docela fajn.

Existují i vaše osobní webové stránky?
Samozřejmě, všechny podrobnosti ohledně celého DVD cyklu pro bubeníky, stejně jako informace o Drumwave i mých dalších hudebních aktivitách můžou zájemci najít na stránkách www.martinvajgl.cz

Zdroj: Heaven Agency Czech Republic

 

Autor: BrnoInfo.cz | Zveřejněno: 31.10.2008 10:44:29

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně