Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

Leoš Janáček - JEJÍ PASTORKYŇA

Komorní opera Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně uvádí v rámci festivalu Janáček Brno 2008 inscenaci opery světoznámého skladatele Leoše Janáčka Její pastorkyňa v původní verzi z roku 1904

Premiéra 13. 11. 2008 v rámci festivalu Janáček Brno 2008

Komorní opera Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně uvádí v rámci festivalu Janáček Brno 2008 inscenaci opery světoznámého skladatele Leoše Janáčka Její pastorkyňa v původní verzi z roku 1904, která se nejen na českých, ale i evropských a potažmo také světových scénách uvádí velmi zřídka. Za zmínku stojí uvedení této původní verze v Polsku v roce 2004. Operu provedou velmi mladí protagonisté, posluchači Hudební fakulty JAMU v Brně a hosté.

Režisérka Linda Keprtová, tímto projektem absolvuje své studium operní režie u Mgr. Václava Málka. Mladá režisérka považuje dramatický příběh půvabné Jenůfy, příběh o žárlivosti, pýše, vině, trestu a konečném vítězství lásky „té větší, co Bůh spojil" za tolik nosný, že dle jejich slov není třeba žádných experimentů. Ve svém konceptu chce zdůraznit dva světy a dát je do kontrastu. Naturalismus a syrovost vesnice na straně jedné a jako protipól svět mladé křehké dívčiny. Režisérka chce poukázat na niterné pochody zklamané dívky, které se nikdo nezeptá na to, co chce, a už vůbec ne na to, co cítí. Janáčkův akademický orchestr složený z posluchačů instrumentálních oborů Hudební fakulty a hostů povede dirigent Ondrej Olos, absolvent Hudební fakulty JAMU v Brně. Scéna a kostýmy jsou dílem posluchaček ateliéru scénografie Divadelní fakulty JAMU v Brně, Marie Blažkové (scéna) a Martiny Petrové (kostýmy) pod vedením prof. Jána Zavarského a MgA. Kateřiny Bláhové. Celou inscenaci zajišťuje produkční tým posluchačů hudebního manažerství, který řídí v rámci svého absolventského projektu Tomáš Cafourek, manažer inscenace pod vedením Ing. Zdeňky Vlachovské.

Dramaturgickým záměrem festivalu bylo postavit vedle sebe různá nastudování nejznámější Janáčkovy opery. Mladý realizační tým bude tak postaven do zajímavé konfrontace, kdy poměří své síly se soubory takových jmen, jako je Státní opera Praha, operní soubor Národního divadla Brno, Maďarská státní opera nebo Theater an der Wien.

Premiéra inscenace bude 13. listopadu 2008 na činoherní scéně Městského divadla Brno. Komorní opera Hudební fakulty JAMU v Brně pak inscenaci uvede ještě třikrát v Bezbariérovém divadle Barka. Více informací najdete na www.komorniopera.jamu.cz/jejipastorkyna.


Režie: Linda Keprtová

Dirigent: Ondrej Olos

Choreografie: Pavla Charvátová

Scéna: Marie Blažková

Kostýmy: Martina Petrová

Produkce: Tomáš Cafourek

Nastudování: Komorní opera Hudební fakulty JAMU v Brně

Premiéra: 13. 11. 2008, Městské divadlo Brno

2. premiéra: 15. 11. 2008, Bezbariérové divadlo Barka

Reprízy: 18. a 19. 11. 2008, Bezbariérové divadlo Barka

V hlavních rolích:

Jenůfa: Lucie Kašpárková/Jana Krajčovičová

Kostelnička: Eliška Weissová, j.h./Beáta Holá, j.h.

Števa: Jan Ondrejka/Ondřej Koplík, j.h./Václav Bárth

Laco: Jakub Rousek, j.h./Jaromír Novotný, j.h.

Ars Brunensis Chorus, sbormistr Dan Kalousek

JAO - Janáčkův akademický orchestr

Městské divadlo Brno, Lidická 16, 602 00 Brno

Bezbariérové divadlo Barka, Svatopluka Čecha 35a, 612 00 Brno, tel.: 541 213 206

 

 

Autor: BrnoInfo.cz | Zveřejněno: 31.10.2008 13:28:02

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně