Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

Spisovatelka Sylva Lauerová – o seychelských ostrovech, o Hračce, Michaelovi2007 a o Brně.

Drobná kniha, o které se začíná mluvit jako o kultovním zboží a nebo jako o andělském manuálu, se právě objevuje na českém knižním trhu. Jmenuje se Michael2007 a přichází v té pravé době - v době před vánocemi, neboť andělé přece k vánocům patří.

Autorkou je Sylva Lauerová, brněnská rodačka, žijící na seychelských ostrovech, která se s erotickým bestsellerem Hračka loni dvakrát vyšplhala mezi 10 nejčtenějších titulů České republiky.

 

Zeptali jsme se Sylvy Lauerové jak se jí žije, daleko od Brna, v seychelské džungli?

Seychely jsou krásné. Ale možná trochu jinak, než si někteří čtenáři představují. Jsou krásné svou přírodou. Obrázek těchto ostrovů pokřivila v České republice mediální kampaň, která se rozpoutala kolem R. Krejčíře. Lidé si začali představovat tento ráj jako luxusní ostrovní letovisko plné bohatých lidí, drahých restaurací a značkových obchodů. Opak je pravdou. To, co tu najdete je klid, množství ptáků, spousty květin a teplý oceán, stále ještě plný ryb. Jinak za luxusem musíte opravdu někam jinam. Tady vám budou stačit dvoje šortky a pár triček. Úřední jazyky jsou tu tři: angličtina, kreolština a francouzština, měnou, která je nekonvertibilní, je seychelská rupie. Jezdí se vlevo a po tisíciletí tu vychází a zapadá slunce ve stále stejnou dobu ( plus, mínus půl hodiny). Žije se tu náročně, trochu dobrodružně a hlavně úplně jinak, než v Evropě. Je to úplně jiný svět, řekla bych, skoro jiná planeta.

Vaše prvotina je z prostředí seychelských ostrovů. Myslíte, že i to přispělo k tak výraznému komerčnímu úspěchu?

Ano, to mohlo. Děj románu Hračka se odehrává na privátním ostrově Fregate Island, kam létají za odpočinkem světové celebrity. Celá kniha je prodchnuta atmosférou tohoto romantického ráje, ale myslím, že hlavním důvodem čtenářského úspěchu Hračky je množství sexuálních scén a jejich podrobný popis. A také výrazná pozornost médií, která byla této knize věnována.

Vysloužila jste si tímto románem přezdívku Charles Bukowski v sukních, cítíte se tak?

Ale vůbec ne. Hračka je více méně románem pro ženy, podotýkám, že pro ty moderní a bez předsudků. Bukowskému se snad blíží pouze závěrečná scéna knihy. Ta je, přiznávám, trochu na ostří snesitelnosti. No, riskovala jsem, že mne český čtenář zavrhne. Nestalo se tak.

Svou knihou Michael2007, která právě vychází, taky riskujete? O čem je Michael a proč letopočet 2007.

Tou riskuji vlastně ještě víc. Michael je náročný a je úplně jiný. Snad mi nadšení příznivci Hračky odpustí. Příběh, který je v něm nastíněn (ano, slyšíte správně - každý čtenář si příběh musí domyslet) začal 19. 8. 2007 ve Steiner Café v Brně. Michael2007 může ve své první - prozaické části pobavit, ale pozorného čtenáře v druhé polovině knížky smích rozhodně přejde. Kniha už byla vystavena v Praze v rámci projektu Michael2007, kdy mladí čeští avantgardní umělci vystavovali svá výtvarná díla jako reflexe poezie, kterou tato kniha také obsahuje. Výstava vzbudila značnou pozornost, ještě nikdy nevisela v České republice v tovární hale obrovská plátna s básněmi.

Na křtu tohoto projektu se objevila řada celebrit z řad uměleckých, náboženských i uměleckých kruhů, čím to, že Michael2007 budí takovou pozornost?

Snaží se spojit donedávna vlastně nespojitelné: vášeň, sex, lásku a víru v něco vyššího. Přistupuje k náboženství najednou zcela nově a každý, kdo už knihu četl, tento přístup pojmenovává jinak - pro někoho je mystický, jiný říká, že je to esoterika, sci-fi či fantasy. Sama nevím, co to je. Třeba je to PRAVDA.

Příběh Michaela2007 začíná tedy v Brně. Jste lokální patriot?

V Brně mám svou původní rodinu, čas od času tu žiji a podnikám tady. Brno je sladké, je v něm spousta míst, ke kterým mne vážou vzpomínky. A miluji onen zvláštní poklid, který zavládne náměstím Svobody a Masarykovou ulicí, vždy v nedělní odpoledne. I ta tichá letní večerní vůně tohoto města je pro mne stále omamná.Michal Olbert

 

 

Autor: Martin Varták | Zveřejněno: 20.11.2008 11:24:03

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně