affiliate-pohadky-728x90-1465999456.jpg
Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

11. festival francouzského filmu - od 20. do 26. listopadu 2008

Jedenáctý ročník Festivalu francouzského filmu v Brně probíhá po celou dobu konání festivalu, od 20. do 26. listopadu 2008. Na francouzské filmy se diváci v Brně mohou vydat do kina Art a do multikina Palace Cinemas Velký Špalíček. V kině Art budou uvedeny filmové předpremiéry a dva snímky ze sekce koprodukcí s názvem Panorama, novinky letošníku ročníku. Multikino Palace Cinemas Velký Špalíček hostí Filmové hity.

Festival francouzského filmu v Brně zahájí kino Art dokumentárním filmem Zamilovaná zvířata. Unikátní snímek režiséra Laurenta Charbonniera odhaluje jemné umění svádění v živočišné říši. Velice očekávaným filmem letošního FFF je snímek Mezi zdmi Laurenta Canteta, držitele Zlaté palmy z letošního festivalu v Cannes, který vypráví příběh mladého francouzštináře Françoise a jeho třídy v problematické pařížské čtvrti. Snímek Podzimní zahrady režiséra Otara Iossellianiho je vynikající politickou satirou plnou sžíravých momentek ze života vysoce postaveného vládního ministra. Na festivalu se odehraje také předpremiéra filmu Mlčení Lorny bratrů Dardennových s Jérémiem Renierem. V předpremiéře bude uvedena nejdražší francouzská produkce všech dob, dvojice filmů o největším francouzském gansterovi Jacquesu Mesrinovi Veřejný nepřítel č. 1 a Veřejný nepřítel č.1: Epilog. V obou filmech se sešla plejáda francouzských hereckých hvězd současnosti (Vincent Cassel, Mathieu Amalric, Gérard Depardieu, Ludivine Sagnier, Cécile de France...).

Kino Art představí také dva snímky z nové festivalové sekce koprodukcí Panorama. Francouzsko-libanonský snímek Karamel se odehrává v kosmetickém salónu v Bejrútu, kde se pravidelně potkává pět žen, které se navzájem svěřují se svými osudy. Ve francouzsko-belgickém filmu Rumba, jak již název napovídá, se vše točí kolem latinskoamerického tance a hudby, které navozují silnou emotivní atmosféru.

Multiplex Palace Cinemas Velký špalíček v rámci Festivalu francouzského filmu představí deset snímků ze sekce Filmové hity, což je ohlédnutí za francouzskými snímky, které v uplynulém roce sklidily v českých kinosálech největší úspěchy. Patří mezi ně animovaný snímek Persepolis, loňský francouzský kandidát na Oscara a film, který slavil divácký úspěch téměř po celém světě. Persepolis je adaptací stejnojmenného komiksu Marjane Satrapi. Druhým animovaným snímkem uváděným v rámci Filmových hitů je film Strach(y) ze tmy. Šest vynikajících současných francouzských výtvarníků a animátorů vdechlo život svým nočním můrám, které vypodobňují v ostrém kontrastu černé a bílé. Třetí animovaný snímek s názvem Lovci draků, určený dětskému publiku, se odehrává v létajícím světě a vypráví příběh holčičky Zoe.

Do francouzské metropole Paříže se podíváme prostřednictvím dvou filmů. Paříži, miluji tě je povídkový film natočený slavnými režiséry na téma Paříž a láska. Snímek Paříž Cédrika Klapische s oblíbeným Romainem Durisem v hlavní roli je příběhem jednoho nemocného Pařížana, jehož stav mu dává nový a odlišný pohled na všechny lidi, které denně potkává. Funny Games US Michaela Hanekeho je remakem rakouského filmu z roku 1997, který svým neotřelým zpracováním zaujal i na festivalu v Cannes. Film je průzkumem dnešní brutální společnosti a toho, jak násilí ovlivňuje naší kulturu. Akční thriller 96 hodin pochází z filmové fabriky producenta Luka Bessona. V hlavní roli exceluje skvělý Liam Neesen. Hranice smrti přinese hororový příběh party mladých zlodějů, kteří na útěku překračují vlastní „hranice" násilí. Skafandr a motýl je originální příběh novináře, který zůstal po srdeční příhodě kompletně paralyzovaný. Mezi hity nebude chybět populární dvojice Asterix a Obelix ve filmu Asterix a Olympijské hry.

O různorodosti a originalitě francouzských snímků hovoří Déborah Benattar, audiovizuální atašé Francouzského velvyslanectví v České republice: „Francouzská kinematografie je charakteristická vysokou roční filmovou produkcí, což umožňuje vznik velmi umělecky rozmanitých snímků. Je to zejména zásluhou kvalitních francouzských režisérů, herců a zástupců technických profesí, ale také dobře koncipovaného ekonomického systému, jehož hlavním cílem je podporovat národní produkci. V roce 2007 bylo ve Francii vyprodukováno 228 filmů. Francouzský film již mnoho let silně ovlivňuje evropský a také světový film."

Festival se koná v Brně v kině Art, Cihlářská 19, od 20. do 23. 11.
a v Palace Cinemas Velký Špalíček, Mečová 5 od 24. 11. do 26. 11.Bližší informace a program najdete na
http://fff.volny.cz/

Autor: BrnoInfo.cz | Zveřejněno: 20.11.2008 14:44:02

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně