Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

Ne-smysl aneb Hledej smysl v nesmysl v Technickém muzeu

Od 10. února –do  18. května 2009 probíhá v Technickém muzeu v Brně unikátní výstava, nazvaná Nonsens / Ne-smysl aneb Hledej smysl v nesmysl.

Nonsens z latinského výrazu pro slovo nesmysl je název výstavy pro Technické muzeum v Brně zcela neobvyklé. Nejedná se totiž o výstavu předmětů určité historické nebo dokumentační hodnoty, ani o výstavu edukační, jak tomu bývá v našem muzeu zvykem, ale jde spíš o prezentaci svébytných uměleckých artefaktů, jejichž společným znakem je právě nesmysl.

Tvůrci celého projektu představují soubornou výstavu autorů sdružených ve Společnosti Za Veselí veselejší, která byla založena v listopadu roku 2003 a byla zčásti inspirována rakouským muzeem nesmyslu Nonseum v Heernbaumgartenu. Někteří autoři jsou profesionálními výtvarnými umělci, část autorů naopak nemá s výtvarným uměním mnoho společného, ale jsou erudovanými hudebníky, techniky nebo zručnými řemeslníky. „Všechny spojuje chuť vymanit se alespoň občas formou hry a nadsázky z novodobého nevolnictví vyprodukovaného dnešní racionální společností,“ jak napsal jeden z autorů výstavy.

Společnost Za Veselí veselejší se hlásí k odkazu dadaistů, Marcela Duchampa, stejně jako Edwarda Leara, Lewise Carrola i k tradici Járy Cimrmana. Hledá smysl v nesmyslu a nabízí návštěvníkům, aby nacházeli spolu s tvůrci to, co je na nesmyslných věcech zajímavé a krásné.

Vystavené předměty bezesporu okouzlí a zaujmou všechny věkové kategorie. Uvidíte zde variantu stolní společenské hry známé pod názvem Dáma, která je ovšem určena pouze pro dospělé hráče, neboť se hraje nikoliv pomocí obvyklých kamenů, ale skleniček naplněných fernetem a vodkou. Humorně půvabná jsou též Poctivá dubová kamna, Noční brýle proti slunci  nebo tzv. Felliniho vidlička, vyžadující obratnosti a uměleckého mistrovství při navíjení špaget. Mnohé jistě zaujme Odvrácený tandem pro manžele, určený párům, které mají rády cyklistiku, ale nesnesou vzájemný pohled.

Více než 60 exponátů bude doplněno fotodokumentací a videozáznamy akcí společnosti, která má na kontě již více než padesát happeningů, výstav, oživlých sousoší a obrazů, odhalování pamětních desek, rekonstrukcí historických událostí, expedic apod.

Technické muzeum v Brně vás srdečně zve na tuto neobvyklou, zvláštní, výjimečnou, zábavnou a netradiční výstavu a věří, že Společnost Za Veselí veselejší tentokrát svojí tvorbou učiní veselejším i město Brno.

Autor: BrnoInfo.cz | Zveřejněno: 17.2.2009 10:06:34

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně