Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

Rozluštění tajemných šifer z Boleradic

„Lidi na tomto světě jsou různorodí, každý žije jiným životem, každý člověk má jiné myšlenky". Již delší dobu mne zajímají lidé, kteří mají rozličné zájmy, nápady, touhy a schopnosti. V dnešní reportáži Vám představím jednu studentku, která do této kategorie lidí rozhodně patří. Udělal jsem rozhovor se slečnou Martou Janošovou, které tímto za redakci děkuji za tento rozhovor, který byl i pro mne velkým přínosem.

Můžete se nám krátce představit?
Jmenuji se Marta Janošová. Je mi 21 let. Druhým rokem studuji na Masarykově Univerzitě (Filosofické fakultě) obor knihovnictví a informační studia. Mezi mé zájmy patří literatura, historie, kultura, příroda, záhady a tajemno.

Naše redakce se dozvěděla, že jste „rozluštila nějaké tajemné šifry". O co přesně se jedná?
Jde o to, že jsem při návštěvě antikvariátu objevila 11 pohledů, v nichž určité části textu byly napsány v jakýchsi šifrách. Jelikož jsem nevěděla, o co se jedná a docela mě to i zajímalo, koupila jsem si je.

Co jste s nimi dále dělala a jak se Vám podařilo je rozluštit?
Několik dní jsem si je četla a říkala si, že to zřejmě nebude tak těžké je rozluštit. Nakonec jsem na vše přišla a dopisy rozluštila do podoby běžného dopisu.

Víte něco o historii těchto pohledů nebo lidí, kteří je psali? Z jakého důvodu používali šifry?
Dopisy psala Josefína Halmová z Boleradic svému příteli Františku Kaislerovi, který byl na vojně ve vojenském leteckém učilišti v Prostějově. Jelikož mu kamarádi (vojáci) dopisy a pohledy brali a četli si je, tak se Josefka a František rozhodli, že svá psaní zašifrují. Oba milí věděli přesně, jak dopis číst, proto se o zamilovanosti ostatní z dopisu nedočetli. Dopisy byly sepsány v letech 1929 až 1931. Když František dokončil povinnou vojenskou službu, tak se s Josefkou oženil. Oba zamilovaní lidé se během svého života musely vypořádat s druhou světovou válkou, s nemocemi, které je sužovaly a také s tím, že nemohli mít děti. I tak to byl velice harmonický a láskyplný vztah a to až do osmdesátých let, kdy bohužel oba umírají.

Co Vám rozluštění těchto dopisů přineslo?
Díky rozluštění dopisů jsem měla možnost poznat život této dvojice. Jsem také v kontaktu s příbuznými Josefy, které zaujalo mé nadšení nad historií jejich rodiny a která, díky tomu, má možnost nahlédnout do historické korespondence. Také jsem díky pohledům měla možnost poznat krásnou vesnici Boleradice, která se nachází nedaleko Brna, kde tito dva mladí lidé, kdysi žili.

Jaké plány máte do budoucna?
Nyní se budu více věnovat studiu. Lákalo by mě navštívit zajímavá místa v Brně a okolí, zajímat se o jejich historii a to, co mě zaujme, pak podrobně zmapovat.

Kde se čtenáři o Vás a Vaší práci dozvědí více?
O tématu dnešní reportáže se více podrobností dozvíte na http://www.inflow.cz/blogs/marta, kde jsou také fotografie rodiny, vesničky Boleradice a rozluštěných dopisů. Jsou zde také ukázky z mého šifrování a popis Boleradic, které jsem navštívila během svého pátrání.

A co byste vzkázala čtenářům?
Pokud někdo z Vás má další nápady, o čem psát nebo jaká tajemství rozluštit, tak určitě neváhejte a pokuste se dotáhnout svůj nápad do konce. Výsledek bude určitě zajímavý! Také pokud máte zájem o nějaké staré pohledy, v jejichž obsahu mohou být skryta nejrůznější tajemství a „poklady", tak navštivte antikvariát na ul. Kotlářská.

Autor: Martin Varták | Zveřejněno: 23.3.2009 10:17:48

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně