Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

Dnes začíná Expozice nové hudby 2009 - SOUNDart & ARTsound

Dva hlavní proudy současnosti - umění pracující bezprostředně se zvukem i tvorba pro interprety, která přesahuje navyklé konvence, jsou ve skutečnosti dvěma aspekty téhož: společnou je snaha vymanit se z měšťácké koncepce hudby jako pouhého symbolu „kulturnosti" a dosáhnout změny vnímání. Změní-li se vnímání, změní se i myšlení - změní-li se myšlení, změní se i život.

Dramaturgická koncepce využívá příležitosti velké výstavy soundartu, kterou pořádá v březnu 2009 Dům umění. Umělci slovutných jmen (Gordon Monahan, Don Ritter, Jon Rose, Keith Rowe, Hans W. Koch), kteří zde budou vystavovat, vystoupí zároveň jakou součást svých zvukových instalací v Domě pánů z Kunštátu.

Druhý pól představuje komponovaná hudba v podání špičkového kanadského souboru Quatuor Bozzini, kteří vystoupí na dvou rozdílně pojatých koncertech: na prvním představí převážně hudbu amerického kontinentu a také premiéru nového díla radikálního německého minimalisty Ernstalbrechta Stieblera, na druhém pak předvedou výsledky své práce se studenty JAMU, včetně české premiéry neobyčejné prostorové skladby Jamese Tenneyho „...in a large open space ...".

Určité vyrovnání těchto extrémů a zároveň osobitá pojetí přinášejí dva berlínské soubory: trio phono_phono, kde jsou akustické nástroje zpracovávány elektronicky do podoby, která slučuje přísnou kompozici s improvizací, a klarinetové duo The International Nothing, jenž představí vlastní důsledně akustické kompozice daleko překračující běžné pojetí nástrojové hry.

Program

Středa 25.3.2009 v 17:00 Dům pánů z Kunštátu, Dominikánská 9, Brno

Soundart I - Slavnostní zahájení
Gordon Monahan
(CAN)

Layered Lines Fading Away (sólo pro teremin)
Piano Mechanics
(sólo pro klavír)
Speaker Swinging
(pro tři swingující reproduktory a audio-oscilátory)

Klasické kusy známého intermediálního umělce, který si už v mládí získal obdiv Johna Cage pro svůj neortodoxní přístup ke klavíru a konceptuální vynalézavost.

www.gordonmonahan.com


Don Ritter (CAN)

Badlands (interaktivní video performance)

Dynamická audio-vizuální produkce průkopníka interaktivního video-artu založená na interakcích mezi obrazy a zvuky generovanými v reálném čase.

www.aesthetic-machinery.com

 

Středa 25.3.2009 ve 20:00 Dvorana VUT v Brně, Antonínská 1, Brno

Quatuor Bozzini I (CAN)

Howard Skempton: Catch
Ernstalbrecht Stiebler: Sehr langsam (premiéra nové verze)
Tom Johnson: Combinations
Walter Zimmermann: Frankische Tänze
James Tenney: Arbor Vitae

 

Čtvrtek 26.3.2009 ve 20:00 Dvorana VUT v Brně, Antonínská 1, Brno

Quatuor Bozzini II (CAN) a studenti JAMU (CZ)

Martin Arnold: aberrare (casting)
Walter Zimmermann: Keuper
Improvizace
se studenty JAMU
James Tenney: in a large open space

V kanadském souboru Quatuor Bozzini vládne demokracie - dokonce ani role prvních houslí není fixována na jednu osobu. Kvarteto nese své jméno podle sester Bozzini, violistky a violoncellistky. Brzy od svého založení v roce 1999 se Quatuor Bozzini vyšvihl mezi světovou interpretační špičku: bohatý a neobvyklý repertoár sahá od klasických kvartetních děl (Mozart, Beethoven, Brahms) až po skladby pro tento soubor napsané či po vlastní improvizace.

www.quatuorbozzini.ca

 

Pátek 27.3.2009 ve 20:00 Barokní sál Místodržitelského paláce Moravské galerie v Brně

Moravské náměstí 1a, Brno

Berlínská scéna - komponované improvizace a improvizované kompozice

phono_phono (DE)

Theme - Interlude I - Silent Bombing - Interlude II - Perception Feedback - Interlude III - Rasp and Rest
Sabine Vogel - flétna
Magda Mayas - el. piano
Michael Renkel - kytara

www.sabvog.de

www.michaelrenkel.de

The International Nothing (DE)

Mainstream
Kai Fagaschinski a Michael Thieke - klarinety

Berlínská hudební scéna patří k nejživější na světě. phono_phono a The International Nothing představují rozdílné příklady současného pojetí hudby: phono_phono přinášejí zvukové delikatesy v komponovaných improvizacích, kombinujících nástroje s elektronikou zatímco improvizátoři The International Nothing dospěli až k pevným a detailně propracovaným kompozicím, v nichž zdánlivě elektronický zvuk vytvářejí čistě akusticky.

kylie.klingt.org

www.michael-thieke.de

 

Sobota 28.3.2009 ve 20:00 Dům pánů z Kunštátu, Dominikánská 9, Brno

Soundart II

Keith Rowe (GB)
Cultural Templates
(kytarové improvizace)

Vynalézavé improvizování průkopníka nekonvenční hry na elektrifikovanou kytaru a legendy neidiomatické hudební improvizace inspirované nemožností uniknout autobiografickým a kulturním vlivům.

www.efi.group.shef.ac.uk

Jon Rose (GB/AUS)

Hyperstring 4 (interaktivní polyfonické improvizace)

„Work in progress" ve kterém proslulý houslový virtuos zúročil své třicetileté zkušenosti v experimentování s historickými, moderními, upravovanými, podomácku vyráběnými i virtuálními strunovými nástroji. Strhující hra na houslích interaktivním smyčcem.

www.jonroseweb.com

Hans W. Koch (DE)

x= op (x)3

Kus z cyklu děl inspirovaných rovnicí filosofa Heinza von Foestera, ve kterých autor pojednává zvuk jako agenta systémové interakce se svým prostředím.

www.hans-w-koch.net

 

Autor: BrnoInfo.cz | Zveřejněno: 25.3.2009 11:15:49

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně