Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

Brněnská muzejní noc 2009

V sobotu 16. května 2009 proběhne v pořadí již pátá společná Brněnská muzejní noc. Šestnáct pořádajících institucí v Brně a nejbližším okolí otevře zdarma své prostory od 18.00 hodin až do půlnoci. Na účastníky opět čeká kromě prohlídek výstav a stálých expozic bohatý doprovodný program - odborné výklady, výtvarné dílny, koncerty, divadelní představení, přednášky, pozorování noční oblohy, jarmarky, módní show, přehlídka automobilových veteránů, šermířské vystoupení, pěvecká soutěž, kvízy, slevy publikací a mnoho dalšího.

Dopravu do těch nejvzdálenějších muzeí v okolí Brna budou během muzejní noci zajišťovat zvláštní bezplatné linky MHD. Dopravní uzel bude stejně jako v loňském roce na Moravském náměstí.

Moravská galerie v Brně se při přípravě doprovodného programu inspirovala aktuálními výstavami. Atmosféru raně barokní kresby v Místodržitelském paláci tak podtrhne jedinečný koncert kapely Lucrezia Borgia, hip-hop skupiny Čokovoko vtipně doplní výstavu současného umělce Vladimíra Skrepla v Pražákově paláci a Uměleckoprůmyslové muzeum, kde se koná výstava akademické malby začátku 20. století Bytosti odnikud, oživí swingová hudba a taneční produkce skupiny Maximvs.

Na hradě Špilberk se mohou těšit na velkolepou Barokní slavnost, která s sebou přinese historickou hudbu, kejklířská a šermířská vystoupení, fakírské umění, jarmark a vojáky v uniformách švédských vojsk.

V Technickém muzeu v Brně se oslava svátku muzeí a galerií ponese v duchu derniéry výstavy Nonsens. Mimo jiné zde na přání návštěvníků zahraje kapela Nonsens kvintet, s níž si zájemci mohou zazpívat i o ceny.

Moravské zemské muzeum zve především na své nové výstavy - v Dietrichsteinském paláci a Paláci šlechtičen si budou moci návštěvníci prohlédnout různé části unikátního výstavního projektu První zemědělci, v Pavilonu Anthropos pak výstavu Darwin. Palác šlechtičen dále nabídne nevšední expozici Zapomenutý půvab - historické památníky, kterou oživí hra na flašinet pana Henriho Noubela. V prvním patře paláce v rámci nově otevřené výstavy BAZAR Art bude návštěvníkům k dispozici plocha pro umístění vlastního přineseného díla. Dům umění města Brna slibuje možnost prozkoumat dva kontrastní přístupy k současnému umění, a to prostřednictvím retrospektivní výstavy Miroslava Šnajdra a angažované tvorby skupiny Guma Guar.

V Muzeu romské kultury zahraje známá temperamentní pražská kapela BENGAS, neboli šest mladých čertů, písně ruských, španělských a maďarských Romů v moderním aranžmá. Muzeum Brněnska - Podhorácké muzeum v Předklášteří láká na přehlídku automobilových veteránů, Mohyla míru na tradiční koncert klasické hudby a rajhradský Památník písemnictví na Moravě na loni v létě otevřenou druhou část stálé expozice věnovanou nejstaršímu období. Mendelovo muzeum MU potěší soutěžními kvízy, komentovanými prohlídkami a nově zařazenou noční vycházkou ke včelínu.

Hlavní program Diecézního muzea na Petrově je věnován Noemově holubici, a to nejen v její fyzické podobě, ale i jako symbolu použitému v dramatických vystoupeních, hudební produkci i výtvarných pracích. Hvězdy vycházející nad Brnem zase tematicky spojují doprovodné pořady v Knihovně Jiřího Mahena. Zahájí je pražské divadlo ANIMA CANDIDA Kateřiny a Miroslava Táborských, kteří sehrají loutkové představení pro děti "Pohádkové nepohádky Josefa Čapka" a vyvrcholí vystoupením Loutkového divadla Radost, jehož členové budou hrát, zpívat a tančit úryvky z inscenací pro dospělé.

V Galerii Sklepení bude během muzejní noci možné zdarma navštívit výstavu Otto Serényi. V Galerii HaDivadla naproti tomu na zájemce čeká výstava plakátů s tematikou ochrany přírody *EKOPLAKÁT* a originální divadelní skeče v podání herců zdejšího souboru pod vedením Luboše Baláka. Galerie Brněnského kulturního centra připravily k aktuálním výstavám komentované prohlídky kurátory a připraveny jsou i výtvarné dílny; mimo jiné k výstavě Český komiks. V galerii Kabinet bude k výstavě hrát svoji úlohu i hudební složka. Pro všechny, kteří chtějí shlédnout na noční Brno, bude otevřena vyhlídková věž Staré radnice, kde bude na ochozu připraven historický dalekohled pro pohled na noční oblohu.

Klidné posezení při světle svíček a zvuku varhan včetně výstavy Toleranční modlitebny na Vysočině nabízí Červený kostel na Komenského náměstí. A nováček mezi pořadateli letošní Brněnské muzejní noci - Wannieck Gallery - zpřístupní hlavní výstavu CRISSCROSS - od exprese k Černickému, od Butzera k minimálu. V prostorách Galerie Vaňkovka bude zpřístupněna výstava 140 let městské hromadné dopravy v Brně.

Hvězdárna a Planetárium bude ve znamení jedinečného výletu na oba konce vesmíru prostřednictvím velkého planetária a speciální audiovizuální techniky. Romantické však bude i pozorování večerní oblohy, především druhé největší planety sluneční soustavy - Saturnu. Dočkáte se také Úžasného divadla fyziky, které předvede podivuhodné fyzikální experimenty, výstava k Mezinárodnímu roku astronomie "400 let od Galilea" a premiéra filmu "Vesmírné oči" o jednom z nejúžasnějších vynálezů všech dob - dalekohledu. Všichni návštěvníci si navíc odnesou mapu Měsíce i Marsu, vystřihovánku foukací rakety, možná se i vyfotografují s kosmonautem a nechají si na obličej nakreslit mimozemšťana.

Autor: BrnoInfo.cz | Zveřejněno: 28.4.2009 7:00:11

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně