Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

Kontejnery umění

Projekt Kontejnery umění reaguje na dlouhodobou rekonstrukci Domu Umění města Brna, která ochudila naši kulturní scénu o prestižní výstavní síň a nabízí alternativu – výstavní prostor realizovaný ve třech kontejnerech umístěných před Domem Umění.

Vystupují do veřejného prostoru, do centra města Brna, aby oslovili veřejnost. Pořadatelské o.s. Uff!Art spolu s přidruženými kurátory připravilo čtyři výstavy – během léta se v kontejnerech vystřídají tři (A, Imitace míst, mc2 lesk) a paralelně vedle nich proběhne audiovizuální projekt burningBEATS.

Všechny se pak zaměřují na mladé umělce do 35 let. Kontajnery Umění pořádané jsou doprovodnou akcí přehlídky umění ve veřejném prostoru Brno Art Open 2009 pořádanou Domem Umění města Brna. Projekt je podpořen Ministerstvem kultury ČR.

 

Výstava „A“

Vernisáž 31. května 2009 19.00 před Domem Umění na Malinovského náměstí v Brně

otevřeno: 2.7. - 27.7.2009 od 15-21 hod denně kromě pondělí

Kurátorka: Kateřina Olivová

Může být akce (její záznam) sdělná/přenosná/funkční/zajímavá i pro sekundárního diváka? Výstava A reflektuje aktuální stav na akční umělecké scéně. Návštěvník má možnost přesvědčit se, jak akce (jako galeriemi často opomíjené médium) funguje v současné, mladé výstavní praxi, prozkoumat akční potenciál současných mladých umělců – performance, happening, akce ve veřejném (nebo naopak intimním) prostoru, interaktivní instalace; video,audio nebo akčním způsobem pojatá fotografie nebo socha.

 

Audiovizuální série burningBEATS

Launch party 31. května 19.30 před Domem Umění na Malinovského náměstí v Brně

Čas: 19.00 – 22.00, afterparty v café Trojka na Dominikánské 9 v Domě pánů z Kunštátu

Celkem 14 večírků, pokračování v červnu každou sobotu, v červenci a srpnu vždy ve středu

Kurátor: Jan Gerych

burningBEATS je 14 dílná série audiovizuálních vystoupení, při nichž se budou střídat mladí výtvarníci, kteří pracují s médiem hudby a zvuku s výrazově či náladově příbuznými muzikanty. Setkají se dva rozdílné přístupy k jedné věci – uměleckému vyjádření hudbou. Při této příležitosti dosáhne spojení několik základních elementů nejen brněnské kulturní scény, a to za zcela nečekaných okolností – umělci místní fakulty a převážně kluboví hudebníci společně rozjedou svou show na schodech Domu umění. Veřejnosti se nabízí možnost obohatit si některou z probíhajících výstav Kontejnerů umění o dimenzi hudebního zážitku. Poměr výtvarníků a muzikantů se bude v průběhu série proměňovat, nebude jasně oddělený. Zůstane na samotných divácích, aby posoudili, kde je ještě umění a kde už čirá zábava.

31.května 19.30 Launch Party:
Skupiny Hugo a Zoe, Mateřídouška i jednočlenný projekt burningboy mají svůj původ na brněnské Fakultě výtvarných umění. Zatímco pár Ondřeje a Johany Mertových vystupující pod pseudonymy Hugo a Zoe kombinuje najazzlý vokál a oldschoolové 8bitové elektronické zvuky, Mateřídouška představuje sofistikovanou výpravnou audioperformanci s kostýmy a projekcí. Burningboy předvádí přímočarou 1-man show, která si nebere servítky a reprezentuje moderní punkový postoj.

6.června 19.00 Elektro LIVE:
Dvojčlenné skupiny Fremeni a Like She obsahují umělce aktivní ve výtvarné sféře - Pavla Malinová z ostravských Like She byla vloni nominovaná na cenu NG 333 a se svým spoluhráčem Pavlem Ptáčníkem studují FUOU. Popper-C je s Fremeny člensky provázaný spřátelený projekt, který předvádí špičkovou elektronickou hudbu v živém provedení. Na afterparty zahraje DJ Plastodont, stálice brněnské techno scény.

13.června 19.00 Hrachovka Session: Tokamak a Skrznaskrz jsou kmenové kapely PEAS Production, sdružení, které podporuje místní kulturní podhoubí, v kamenném i virtuálním obchůdku LoveMusic prodává také výrobky mladých návrhářů a výtvarníků, pořádá hudební produkce a koncerty. Jejich letní festival Hrachovka představuje na východní Moravě nedostižnou kvalitu. Na afterparty se představí Václav Peloušek s dílem z minulého pololetí studia multimédií na FaVU – audio kýblem, po němž zahraje strhující set původem ruský DJ dMIT.RY.

20.června 19.00 Hunter’s Party: Kamila Netíková Kubová připravila hudební průřez mladými nadějnými DJi z Brna. Ibe je absolventem FaVU a stejně jako Fake May pořádá svoji vlastní taneční party. London Calling představuje nové trendy z kolébky taneční kultury, zatímco Nu-ravelution připravovaná Fake Mayem je zaměřená na novinky v dance music obecně. Dvojici před Domem umění doplní Ender. Ve Trojce pak zahraje pro změnu zlámané beaty DJ Jungling Jay. 

27.června 19.00:
Latex Open-air

Hudební styl elektro je rock’n’roll dneška. Wwera Latex Princess a její přítel Acustic Terrorist přijedou předvést svoji vizi elektra, tak jak ji razí na svých pražských Latex parties. Jejich DJské sety před Domem umění i na afterparty doplní živé vystoupení Acustic Terrorist. 

Další pokračování burningBEATS  proběhne v červenci 1., 8., 15., 22. a 29. – tedy každou středu.

 

Výstava Imitace míst

vernisáž 1.7.2009 v 18.00 hodin před Domem Umění na Malinovského náměstí v Brně

otevřeno: 2.7. - 27.7.2009 od 15-21 hod denně kromě pondělí

kurátorka: Andrea Štekrová

Výstava představí výběr mladých prostorových tvůrců, autory, kteří se věnují sochařským a prostorovým realizacím – instalacím a objektům. Vystavené práce vznikly přímo pro tuto akci.

U této výstavy je možno se potkat s Imitacemi míst nejen v interiéru, ale také v okolí vstupu do Domu Umění, v přilehlém parku a ulici, které jsou ideálními prostředími pro hru na nápodobu,

Výstava mc2 lesk

vernisáž 29.7.2009 v 18.00 před Domem Umění na Malinovského náměstí v Brně

otevřeno: 29.7. - 26.8.2009 od 15-21 hod denně kromě pondělí

Kurátorky: Karolína Kohoutková a Jana Preková

Výstava představuje současné způsoby práce s krásou a idejemi. Zachycuje příběh a současné pozice fotografie a její vztah k vlastní historii. Tématizuje nové možnosti formy,  intenzity a rytmy obrazu. Pracuje s periferní estetikou, novou performativitou a dotýká se hraničních momentů tohoto média.

Autor: BrnoInfo.cz | Zveřejněno: 28.5.2009 15:16:22

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně