Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

Brněnské Vánoce 2009

Brněnské Vánoce 2009 se uskuteční v lokalitě nám. Svobody a Staré radnice od 27. 11. do 24. 12. 2009. Jsou nově koncipovány jako ucelený projekt, jehož realizátorem se stalo z pověření Rady města Brna Brněnské kulturní centrum. Technické sítě Brno pak byly pověřeny k zajištění technické stránky akce.

Cílem Brněnských Vánoc 2009 je vytvoření důstojné atmosféry adventu v historickém centru metropole. V letošním roce se uskuteční výroční, již 85. ročník stavění vánočního stromu na náměstí Svobody a setkávání lidí dobré vůle v srdci města.

Pro náměstí Svobody vznikla nová prostorová i programová koncepce, která se diametrálně odlišuje od let minulých. Náměstí bude rozděleno do dvou ideových zón, na rozdíl od minulých let se uvolní prostor okolo zrekonstruovaného morového sloupu. Nově bude řešeno zimní využití kašny či forma stánkového prodeje - stánky budou otevřeny výhradně dovnitř náměstí. Kromě novinek čekají návštěvníky i tradiční aktivity, např. vánoční strom s těsnohlídkovskou tradicí, charitativní kasička Českého červeného kříže, Ježíškova pošta či zvonička. Novou podobu dostanou také vánoční dílny, které se pro svou prostorovou náročnost i specifičnost přestěhují do sálů Staré radnice. Poprvé se rovněž po dobu adventního času otevře vstup na věž Staré radnice.

Propojením náměstí  Svobody a Staré radnice, ke které těsně přiléhá  Zelný trh (ten se v režii MČ Brno-střed také promění ve vánoční trh) vznikne v historickém jádru města vánoční trasa, která Brno přiblíží v oblasti adventní turistiky k ostatním evropským městům.

Vánoce a trhy na náměstí Svobody a Staré radnici, které letos poprvé pořádá přímo Magistrát města Brna ve spolupráci s BKC, přinesou ještě více vánoční atmosféry a tradic adventu do ulic. Pod heslem „tradiční svátky v novém" chceme jednoznačně dosáhnout toho, aby vánoční trhy byly zejména o zvycích," říká primátor města Brna Roman Onderka.

Jak bude vypadat program:

Brněnské Vánoce 2009 budou slavnostně zahájeny 27. listopadu. Slavnostní ceremoniál otevře vystoupení Poutníků, návštěvníky pozdraví reprezentanti Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny, starosta Bílovic nad Svitavou, ředitelka Českého červeného kříže a další hosté. Poté proběhne slavnostní předání vánočního stromu primátorovi města Brna Romanu Onderkovi, na jehož pokyn se strom rozzáří. Pod rozsvíceným vánočním stromem bude také městu Brnu předán speciální dar.

Každý den adventního období pak čeká návštěvníky náměstí Svobody několik stálých aktivit. Vánoční trh otevře v 9 hod. vánoční trubač a uzavře v 21 hod. Ježíškovu poštu přijde vždy v 17.30 vybírat vánoční pošťák a od 16 hod. bude na pódiu probíhat kulturně-společenský program. Každý den bude tomuto programu předcházet produkce autorských a žánrově pestrých alternativ - např. Vánoce s E. Presleym, L. Armstrongem atd. Jednou z novinek budou i komentované zabijačky pod taktovkou řeznických specialistů.

Na nádvoří Staré radnice vyroste alternativní pódium pro neprofesionální vystoupení, která mohou vznikat spontánně či organizovaně - např. vystoupení dětí. Nádvoří bude ozvučeno podkresem vánoční hudby a koled. Vznikne zde odpočinková i nákupní oáza uvnitř města, kde se budou moci návštěvníci i ohřát.

 

 

Autor: BrnoInfo.cz | Zveřejněno: 6.11.2009 7:35:03

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně