Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

Jsou tu opět Velikonoce

Velikonoce už klepou na dveře. Dnes, tedy ve čtvrtek 1.4. (zelený čtvrtek), se ve některých brněnských hospodách točí „zelené pivo"!

Historie

Velikonoce jsou nejvýznamnějším z křesťanských svátků, a to především proto, že připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista, k němuž podle víry křesťana došlo třetího dne po ukrižování. Velikonoce se slaví každým rokem trochu jindy, jelikož svátek připadá na neděli po prvním jarním úplňku. Velikonoční oslavy jsou také jakýmsi přivítáním jara. Zajímavostí je, že datum Velikonoc bylo určeno až roku 325. Dny před Velikonocemi mají vlastní názvy. Jako první je Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota a vše je ukončeno vigilií na neděli, což je bohoslužba připomínající vzkříšení Ježíše Krista. Každý den se také jí specifické jídlo na oběd podle tradic.

Současnost

V nynější době jsou Velikonoce pro nás známé hlavně díky bezpočtu tradic. K nim patří například malování vajíček nebo pletení mrskaček. Na Zelený čtvrtek se ve většině brněnských hospod točí „zelené pivo". Na Velikonoční pondělí muži a chlapci chodí mrskat ženy, kdy po odříkání básničky a vymrskání jsou po zásluze obdarováni sladkostmi, vajíčky nebo nějakou lahvinkou dobrého pití. Velikonoční pondělní je také svátečním dnem, proto většina z nás nemusí do zaměstnání.

Autor: Martin Varták | Zveřejněno: 1.4.2010 9:13:57

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně