Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

Muzeum spotřebičů v brněnském Avion Shopping Parku

Češi ekologicky zlikvidují každoročně víc a víc elektrospotřebičů, jsou ale kousky, které do šrotu rozhodně nepatří. Naopak mají své místo v muzeu a od středy 14. dubna jsou vystaveny v Brně. Do AVION Shopping Parku (ASP) se stěhuje Muzeum spotřebičů, které sklidilo obrovské úspěchy letos v lednu v Praze na ruzyňském letišti. Terminálem prošlo v tomto období přes tři čtvrtě milionu lidí, včetně stovek studentů ze 40 základních a odborných škol. Gramofony či rádia našich babiček budou zdobit ASP do 6. 5. 2010.

Výstavu pořádá  ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně a AVION Shopping Parkem nezisková společnost ASEKOL, která organizuje sběr a recyklaci elektroodpadu. Technické Muzeum v Brně je odborným garantem při výběru a datování exponátů a jejich případném restaurování. Firma ASEKOL a AVION Shopping Park touto výstavou hodlají zahájit dlouhodobější spolupráci. Vůbec poprvé se v Brně představí také tzv. EKO-CENTRUM. Jedná se o umístění stacionárního kontejneru, kam může běžný občan donést staré drobné elektrozařízení (počítačové myši, mobilní telefony, klávesnice, baterie, elektronické hračky, atp.). Kontejner  je umístěn v obchodní pasáži ASP.

Výstavu spotřebičů jsem měla možnost vidět v Praze na letišti a velice mě zaujala" uvedla marketingová manažerka ASP Martina Procházková. „Proto jsem ráda, že se nám ji podařilo „přetáhnout" i k nám do obchodního centra. Věřím, že si návštěvníci odnesou z výstavy řadu poznatků o nakládání s vysloužilými spotřebiči. Zároveň mě těší, že se naše obchodní centrum stane vůbec prvním nákupním centrem v Brně, kde bude kontejner na zpětný odběr elektra umístěn" dodala.

Muzeum spotřebičů je interaktivní výstava mapující  vývoj elektrických zařízení od počátku minulého století  do současnosti. Tvoří ji devět panelů zaměřených na gramofony, magnetofony, rádia, přenosné přehrávače, telefony, televize a počítače. Ústředním bodem muzea je část týkající se recyklace vysloužilých spotřebičů.

„Při tvorbě Muzea spotřebičů jsme kladli důraz zejména na zábavnost, chceme vtáhnout návštěvníky do hry. Příchozí si tedy budou moci některé spotřebiče sami vyzkoušet. Podívají se a poslechnou si historické televizní a rozhlasové záznamy, zahrají si jedny z prvních počítačových her (Packman, Snake, Tetris). Zároveň bychom byli rádi, aby si na výstavě mohli oživit své vlastní vzpomínky. Proto je na panelech u každého spotřebiče umístěno několik informací nejen o něm, ale i o době, v níž vznikl," popisuje Muzeum spotřebičů Hana Ansorgová z pořádající společnosti ASEKOL.

Téměř polovina exponátů, které doplňují představu o vývoji elektrospotřebičů v posledních desetiletích pochází ze sbírek Technického muzea v Brně. Mezi nejstarší exponáty patří bezesporu Edisonův fonograf, ale také první radiopřijímače, televizory nebo i mobilní telefony.

 

Autor: BrnoInfo.cz | Zveřejněno: 23.4.2010 9:19:56

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně