Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

Rozhovor s dDamage

Do víru pátečního veřírku Itch my HA HA HA, přijíždí z nejtemnějších zákoutí pařížské undergroudové elektro scény, bratrské duo dDamage. Ještě před tím než tito francouzi s českou krví na Flédě propojí všechny svě pekelné "elektrárenské hudební nástroje". Je tu malý rozhovor s Fredericem a Juan-Baptistem Hanak, jež je zároveň pozvánkou na tento nekompromisní hudební dýchánek.

Jakou máte rádi hudbu? Jakou hubu posloucháte ve volném čase?

 

Jean-Baptiste:

Já poslouchám často The Shapeshifters, opravdová zásadní hip-hopová kalifornská skupina. Polední album od Radioinactive, dále pak Sonic Youth. Jsem velký fanoušek americké indie rockové scény, takže si neodpustím Dinosaur Jr., Sebadoh, Mudhoney, Nirvanu, jako i další starší odnože indie rock které s tím souvisí. K mým velkým oblíbencům dále patří skupina My Bloody Velantine. Samozřejmě poslouchám také velké množství elektronické hudby nemohu vynechat Mike Paradinas, Aphex Twin, Modeselektor, Venetian Snares, Kid 606 a další.

Frederic:
Moje oblíbená hip-hopová kapela je Mobb Deep. Nemohu být bez poslechu jejich hudby ani den. Často poslouchám Prodigy. Ze současných rapperů jsou to Saafir, Young Jezzy, Don Bishop Agallah, Dipset, Three Six Mafia nebo Mike Jones. Můj oblíbenec je Prince, také mám rád Indie rock jako můj bratr, to jsou třeba Yo La Tengo, ujíždím na Cat Power, Scout Niblett a starších albech od Becka.

 

 

Kde rádi hrajete v Paříži? Máte nějakou rezidentní party?

 

Frederic :

V Paříži hrajeme skutečně velmi často a také po celé Francii. Pořád máme nějaké koncerty. Také hrajeme někdy jako Djové. Nemáme residentní večírek, protože vlastně hrajeme pro zábavu podle toho kde nás to baví. Je to velký duševní kšeft a vášeň dělat tyhle koncerty, rádi investujeme sami sebe.

 

Jean-Baptiste:

Nemůžeme zastavit turné a dělat pravidelné koncerty na jednom místě. Nemůžeme bez hraní a cestování žít. Jsou to velké zážitky, protože většinou hrajeme živě. Je to opravdu příjemné, protože zjišťujeme že na hudbu kterou děláme chodí i posluchači kteří mají právě tak rádi klasické rock'n'rollové skupiny. Nechceme jen nudit tím že zapneme počítač. Používáme spousty mašinek a samplerů na vytváření opravdové podívané a nových zvuků přímo na podiu. Chceme dát elektronice rockovou dravost a život.

 


Řekněte mi něco o dobrých hudebních pařížských klubech. Třeba jako informaci pro české návštěvníky.


Jean-Baptiste:

Ale ano jistě, můj oblíbený klub v Paříži je „Le Nouveau Casino“ ,dělají dobré klubové večírky s nezávislou hop-hopovou, rockovou a taneční scénou . Ale jsou tu i další dobrá místa a kluby kam se dá zajít na dobrou hudbu například "Le Pulp", "Le Tryptique", "Le Batofar", "La Générale", "Le Rex". Skuste se podívat na program a dáte mi za pravdu. Paříž je plná života, obzvláště pak v noci.
Jsou v Paříži nějaká nezávislá alternativní radia? S klubovou a undergroundovou hudbou a se zájmem o kulturní život?


Frederic:

Skutečně nezávislé rádio v paříži je Radio Libertaire věnují se pouze nezávislé hudbě a nekomerčním umělcům, nicméně často posloucháme stanici kde se hraje indie rock a elektro. Doporučuji Radio Campus Paris, Radio Nova nebo Radio Aligre.

 


Kdo kreslil obrázky pro obal vaší nové desky „Shimmy Shimmy Blade“


Jean-Baptiste:

Ten člověk si říká „Ra“.Věnuje se malování, ale také skládá hudbu a točí krátké filmy. Je dobrý hudebník a jeho desky vycházejí na několika indie labelech. Ukázky z jeho tvorby můžete nalézt na jeho stránkách www.raspage.com.

 


Znáte nějaké české hudební projekty nebo dýdžeje?


Frederic :

Ale ano jasně, jsme v kontaktu s producentem a DJem MatKorem jež pochází z Velké Británie. Žije již nějaký čas v čechách a pro nás je známý tím, že se angažuje na pražské taneční scéně s lidmi okolo klubu Punto Azul.


Prozraďte mi něco o vašem hraní. Používáte nějaký syntetizátor a hudební mašinky? Mixujete také z cd a vynilů?

Jean-Baptiste:

I přesto že používáme elektronické mašinky, snažíme se aby naše koncerty byli velmi živé a zněli živě. Nechceme dělat jen klasické DJ sety.

Frederic:
Já používám při hraní sampler Akai 20 a také keyboard Microkorg. Bratr používá laptop, virtuální syntetizátor v kombinaci s 8-hlasým modeling analogovým syntezátorem Alesis Micron. K tomu všemu ještě improvizujeme s našimi hlasy přes mikrofon. Stále objevujeme další možnosti, jsme blázni do různých multifunkčních zvukových krabiček, efektů a FX modulátorů.

 


S jakými pocity přijíždíte v rámci vašeho evropského turné do České republiky?


Jean-Baptiste:
Je to poprvé v našem životě kdy navštěvujeme Českou republiku a jsme velmi pyšní a potěšění že k vám můžeme přijet s hudbou kterou máme rádi. Mimochodem naše příjmení zní „Hanak“, přesně stejné jméno jako má česko-slovenský filmový režisér Dušan Hanák.

Náš otec je čech a náš dědeček pochází z Prahy. Na rovinu říkáme, že můj bratr a já jsme poloviční češi. Z toho všeho vyplývá, že chceme vaši zemi s chutí navštívit, poznat místo kde žil náš dědeček a pochopitelně se setkat se členy naší velké rodiny.

 

Frederic :

Česká republika? Hmmm, zde přicházíme, jsme vaše děti.


Chcete něco vzkázat lidem kteří příjdou do klubu na vaše vystoupení?


Jean-Baptist :

Očekávejte čistý oheň.!!!

Děkuji vám za rozhovor a vítejte v České republice

 

z lámané angličtiny do lámané češtiny přeložil : Jakub ( jakub@brnoinfo.cz ) 

Autor: Jakub | Zveřejněno: 11.4.2007 8:10:54

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně