affiliate-pohadky-728x90-1465999456.jpg
Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

V ráji... výstava fotek

Cyklus dokumentárních fotografií Martina Vosáhla vypovídá o současnosti Českého ráje.Tato chráněná krajinná oblast je turisticky využívána již po celé generace.

Kde:
Galerie Artistů
foyer kina Art
Cihlářská 19
Brno

Martin Vosáhlo
V ráji
2.5. - 3.6.2007
Vernisáž 2.5.2007 v 18 00h.

 

Cyklus dokumentárních fotografií Martina Vosáhla vypovídá o současnosti Českého ráje.Tato chráněná krajinná oblast je turisticky využívána již po celé generace.

Díky rozsáhlé síti silnic a přístupových stezek jsou unikátní přírodní útvary dostupné každému. Vzniklo široké zázemí, které nabízí přicházejícím turistům veškerý komfort. Avšak toto moderní putování za přírodou má značně groteskní rysy. Skupinky lidí se nemotorně pohybují dokonalou krajinnou scenérií, připomínají cizince z jiného světa. Krajina byla pro ně přizpůsobena, nikdy je však za své nepřijala. Tento model se opakuje na mnohých místech po celém světě, jedná se o jeden z možných způsobů koexistence člověka a přírody.

 

Martin Vosáhlo

Není pravidlem, že by v zavedené galerii vystavovali fotografové začínající. Nicméně v případě Martina Vosáhla mi tento „prohřešek“ připadá jaksi samozřejmý. Jeho stylizované dokumentární snímky z prostředí Českého ráje svojí kvalitou nijak nezaostávají za fotografickými cykly již zavedených dokumentaristů. Naopak svědčí o jasné fotografické vizi a promyšleném „uchopení“ zvoleného tématu, které nacházíme u vyzrálých autorů.

Nezasvěcený divák jistě může začít hledat paralely mezi jeho fotografiemi a snímky Martina Parra či Martina Kollára či je jednoduše zařadit do současného trendu „flashované reality“. Takové hodnocení bych neváhal označit za povrchní a neuvážené. Martin Vosáhlo si totiž je sám vědom hranice, na které se jeho fotografie pohybují a schopnost jeho sebereflexe je zárukou, že se jeho snímky nestanou variací na již zpracovaná téma. Proto budu se zájmem očekávat, kam mě jeho příští fotografický cyklus zavede.
Evžen Sobek

Sto kilometrů severovýchodně do Prahy leží Český ráj. V roce 1955 zde byla zřízena chráněná krajinná oblast, tehdy největší v Československu.

Její význam spočívá především v unikátním spojení malebné krajiny s množstvím přírodních a historických památek. K turistickým účelům jsou tato místa využívána již od poloviny devatenáctého století; k největšímu rozvoji však došlo až po první světové válce. Ve skalách byla od té doby zbudována síť chodníků a vyhlídek. Následovaly chaty, hotely, kempy a rozsáhlá infrastruktura. Pohyb příchozích návštěvníků se začal řídit podle map a turistických značek.

Dříve nedostupné bylo zpřístupněno prakticky každému, dnes stačí jen vystoupit z auta. Krajina je uzpůsobena potřebám masového turismu. Samotní turisté připomínají návštěvníky zoologické nebo botanické zahrady, své okolí vnímají více jako obraz než skutečnost, pořizují snímek za snímkem. Jejich přítomnost zde působí jaksi nepatřičně, nepřirozeně. Celá pout´ za přírodou má pak groteskní rysy. Potkávají zde více lidí než při procházce městem a prakticky se neopouští vyznačená trasa. Po chvíli se unaví, ztrácí pozornost a začnou se nudit. Okolní krásy se rychle okoukají.

Je jedno, jestli se jedná o Český ráj, Alpy nebo přímořské letovisko. Stejná zmrzlina i limonáda, plná parkoviště a regionální zvláštnost v podobě suvenýru. Rodiny, páry, skupinky teenagerů nebo důchodců jsou jen limitováni svými finančními možnostmi. Přírodní unikáty fungují jako dobrá návnada, a tak se nelze divit, že po světě vznikají další "České ráje".

Martin Vosáhlo

Narozen 2. 9. 1983.

Vystudoval gymnázium a SOŠ v Hořicích v Podkrkonoší. V roce 2007 ukončil bakalářské studium na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, obor Teorie a dějiny dramatických umění, a rekvalifikační kurz fotografické práce ve Fotoškole Brno. V lednu 2007 byl přijat ke studiu na katedře fotografie Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění v Praze.

Autor: BrnoInfo.cz | Zveřejněno: 3.5.2007 19:51:54

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně