Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

Rekonstrukce Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka začne v říjnu

Hlavním cílem projektu „Přírodovědné exploratorium“ je zvýšit komfort návštěvnického zázemí a přeměnit Hvězdárnu a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně z „klasické“ astronomické instituce v multivizuální centrum, v němž dojde k průniku vědy, umění a vzdělávání. Posledním dnem, kdy bude areál přístupný pro veřejnost, bude 28. říjen 2009. Znovu otevření je naplánováno za rok, tedy v říjnu 2010.

Budova hvězdárny a planetária však bude propojena do jednoho celku, rozšířena o foyer, podzemní i nadzemní podlaží. V nově vytvořených prostorách vzniknou interaktivní expozice, v nichž nabídneme více atraktivnějších programů. Zvýší se také efektivita a hospodárnost našeho provozu – součástí investice je zateplení, centrální vchod i pokladna, kompletní bezbariérové přístupy. To vše za současného počtu zaměstnanců (23 pracovníků) i nákladů na energie.

Zvolené architektonické řešení je přitom maximálně šetrné vůči okolí. I když se plocha pro návštěvníky zvětší dvojnásobně ze 730 m2 na 1400 m2, oproti současnosti zabereme jenom o cca 10 m2 plochy parku navíc. Odhad této investice se nyní pohybuje kolem 59 milionů Kč, z nichž více než polovina bude uhrazena ze zdrojů Evropské unie.

Hlavní cíle projektu jsou rekonstrukce a dostavba objektu hvězdárny, aby se vytvořil jeden funkční celek s vymezenými a logicky navazujícími prostory pro návštěvníky. Snahou je nabídnout návštěvníkům nejenom komfortnější prostor, ale také rozšířit a nabídnout pestřejší a ještě kvalitnější program. Přestavba je také důležitá pro to, aby bylo možné rozšířit odborné aktivity.

Hlavní změnou bude demolice střední části. Na tomto místě vznikné nová třípodlažní budova, která spoji prostory velkého a malého planetária lépe, než původní budova z let 1986-1991. Stávající objekt realizovaný v roce 1991 a objekt realizovaný v roce 1958 budou rekonstruovány včetně obvodového a střešního pláště. Dojde také k rozsáhlé úpravě okolí, včetně opravy komunikací, zatravnění ploch po dočasných stavbách a vysazení nových stromů.

Jak bude hvězdárna a planetárium po rekonstrukci vypadat si můžete udělat představu ve fotogalerii.

 

Autor: BrnoInfo.cz | Zveřejněno: 4.3.2009 10:41:39

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně