Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

Velikonoce v Galerii Vaňkovka

Až do 13.dubna 2009 je nákupní a zábavní centrum Galerie Vaňkovka ve znamení Velikonoc - svátku mrskání, vajíček, velikonočního beránka a odpočinku. Tato tradice je v Česku jednou z nejoblíbenějších po svátcích Vánočních.

S Velikonocemi je spojeno několik tradicí. Nejen děti, ale také dospělí chodí na Velikonoční pondělí mrskat své kamarádky nebo příbuzné. Odměnou za to dostanou vajíčka, alkohol nebo jiné sladkosti. Ve Vaňkovce Vás opravdu nikdo nebude „honit s mrskačkou“, ale připravena je zde pro Vás výstava Velikonočních zvířátek, která zde opět představují nejrůznější životní situace a pracovní činnosti – prodávají na tržnici, hrají golf, malují vajíčka apod. Přijďte si tedy zpříjemnit první jarní dny do tohoto nákupního centra. Nyní si můžete přečíst něco z historie Velikonoc a podívat na fotografie z Vaňkovky.

Historie
Velikonoce jsou svým původem svátky jara. Před cca 3500 lety dali kananejskému svátku jara zcela nový význam Židé svým svátkem Paschy: oslavou vyvedení a osvobození židovského národa z egyptského otroctví. Před dvěma tisíci lety pak Velikonoce dostaly současný význam Kristovou smrtí a zmrtvýchvstáním.

Datum Velikonoc
Koncil nicejský (325) určil po delším sporu datum Velikonoc na neděli po prvním jarním úplňku, který nastane po průchodu Slunce jarnim bodem. Tak se Velikonoce oddělily od židovského kalendáře. Dnes se diskutuje o pevném datu Velikonoc.

Velikonoční beránek
Beránek představoval v židovské tradici Izrael jako Boží stádo, které vede Hospodin. Zároveň Židé na Velikonoce pojídali beránka jako připomínku svého vysvobození z Egypta. V křesťanství je beránek jedním ze symbolů Ježíše Krista, neboť obrazně podle křesťanské víry on je beránek, obětovaný za spásu světa.

Velikonoční vajíčko
Dalším z velikonočních symbolů je vajíčko, symbol nového života, neboť samo zárodek života obsahuje. V mnoha kulturách je vejce symbolem plodnosti, života a vzkříšení. V souvislostí s lidovou tradicí vznikl zvyk tato vejce malovat; důvodem pojídání vajec o Velikonocích byla zřejmě i skutečnost, že vejce se nesměla jíst v postní době. V křesťanství se vejce vykládá jako symbol zavřeného hrobu, z něhož vstal Kristus, jako symbol nesmrtelnosti.

Autor: Martin Varták | Zveřejněno: 1.4.2009 13:40:06

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně