Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

První máj aneb neonacisti opět v centru Brna

Na první květnový den byl ohlášen pochod neonacistů centrem Brna. Během dopoledne se začaly pravicový radikálové scházet na nám. Svobody. Od 10 do 13 hodin došlo postupně k uzavření všech přístupů a příjezdů do centra. Ulice Cejl byla uzavřena policisti na koních, kteří tak zabránily střetu neonacistů s Romy.

V dopoledních hodinách měli v parku na Moravském nám. setkání protagonisté KSČM a na Malinovského n. se sešlo několik desítek Romů. Celý den byly uzavřeny téměř všechny obchody v centru a policejní pásky lemovaly většinu parkovišť v dotčených ulicích.

Dopravní podnik připravil tři varianty odklonných tras MHD, které se postupně vystřídaly od 10.30 hodin. První z nich spočívala v uzavření Masarykovy a Rašínovy ulice, kdy byly dotčené linky odkloněny ulicemi Benešovou a Rooseveltovou. Druhá z nich spočívala v uzavření Masarykovy, Rašínovy a Nádražní ulice.

Cestující museli na Nových sadech a Hlavním nádraží přestupovat na náhradní autobusovou linku s označením B, která je mezi těmito dvěma místy dopravila. Při třetí variantě došlo k uzavření celého centra. Dopravní podnik byl nucený přistoupit ke spojení linek v odříznutých částech města.

Linky 1,2,5 a 8 od ul. Hybešové byly ukončeny ve smyčce Nové sady. Linky 3,11,12 a 13 od ul. Veveří jezdily z České odklonem na nám. Míru náhradou za linku 4 nebo se otáčely v ústí ulice Husovy.. Linky 2,4 od Cejlu jezdily z Jugoslávské náhradou za linky 5 a 9 na Lesnou a do Štefánikovy čtvrti. Linka 8 byla rozdělena na dvě části. V rámci reorganizace dopravy došlo také k tomu, že se na určitých linkách objevily vozy, které zde normálně nejezdí – např. sólo vozy na lince 12 apod. Ulice Lidická  a Milady Horákové byly úplně bez tramvajového provozu.

Spojení České, Jugoslávské, Křenové, Nových sadů s centrem města zajišťovali 3 náhradní autobusové linky, které jezdily odklonem přes Koliště a Úzkou. Před zahájením byly autobusy odstaveny na ulicích Křidlovická a Drobného. Doprava se začala vracet do běžného stavu po 18 hodině. Na přestupní místa nasadil DPMB dvě desítky informátorů a deset dispečerů, kteří zodpovídali dotazy cestujících a řídili dopravu.

Samotný pochod neonacistů, kterých byla jen polovina místo očekávané tisícovky, se konal až mezi 15 a 16 hodinou. Nad neočekávání se nekonaly žádné bitky a nedošlo k žádným vážným zraněním. S organizací celé akce a nastolením nejrůznějších opatřeních si bravurně poradily jak policisté, tak i pracovníci DPMB. Proto vše proběhlo bez větších komplikací.

Jen podotýkám poté, co sem od pár cestujících narážky na to „co si to zase na nás dneska vymyslely a jak musí objíždět zbytečně půlku Brna“, že DP byl nucený na tohle řešení přistoupit a trasy byly účelné a pro cestující v co možná maximálním měřítku vyhovující. Tuto akci nevymyslel DPMB, ale vyníkem jsou jiné skupiny lidí nebo ti, co povolili konání těchto srazů.

Autor: Martin Varták | Zveřejněno: 4.5.2009 14:34:35

FacebookCLOVEK - NELIDI
DRAZI PRATELE CO CHCETE SNAD NE DEMOKRACIJI CO VLADA DOVOLI TO MAME MAME TU FASISTI KOMUNISTI POSLANCI ATD JEJICH PLATI ZA JEDEN MESIC JSOU PRIBLIZNE 200 TISIC COS SOU PLATY OBYCEJNEJCH LIDI ZA 2 ROKY PROC BY SE MELI STARAT 0 OBCANI A NAKI POCHODY NA 1 MAJE

Martin - odpověd Jenny
Bud rada ze tu byli. Aspon se v Brne neco deje, prazdny centrum to je nuda:D a pak by nebylo o cem psat ani...

Jenny - A ty hrubky...
... jsou v clanku taky schvalne? Jako vyraz boje proti nacismu nebo jinym -ismum? (jinak peace, sama bych jim nejradsi roztriskala drzky a uvedomuju si, ze pisu bez hacku a carek ;-) )


Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně