Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

Změny v MHD od září 2009

Je tu opět září. Kromě statisíců žáků, kteří se po nádherných dvou měsících prázdnin musejí vracet do školních lavic, přichází také, jako každý rok, spousta změn nejen v městské hromadné dopravě v Brně. Letošní změny, které Vám nyní podrobně přiblížíme, se týkají hlavně otevření ulice Husovy a zvýšení počtu odjezdů nízkopodlažních vozidel garantovaných jízdním řádem.

V rámci otevření ulice Husovy se vrátily na původní trasu linky 5 6 7 12 13 a zrušila se trolejbusová linka x5.

Linka 4 zůstává nadále na trase přes náměstí Svobody.

Linka 10 zůstává na své trase do Starého Lískovce. Na linku jsou nově nasazeny „sólo vozy", které jezdí před začátkem a po skončení přepravní špičky také jako posila linky 13.

Změna tras linek 5 6 7.

Linka 6 jezdí nově na trase Kr. Pole, nádr. - Starý Lískovec. Linka je v provozu po - ne 5-23 hodin v nejkratším intervalu 5 minut.

Linka 7 jezdí nově na trase Štefánikova čt. - Bohunice, Švermova. Linka je v provozu po - pá 6-19 hodin v nejkratším intervalu 10 minut.

Linka 5 jezdí nově na trase Štefánikova čt. - Ústřední hřbitov. Linka je v provozu po - ne 5-23 hodin v nejkratším intervalu 7-8 minut. Ve večerních hodinách a také ranních hodinách nepracovních dnů je linka ukončena ve smyčce Mendlovo nám.

K této změně dochází hlavně z důvodu propojit městské části Starý Lískovec a Královo Pole přímou linkou s nasazením kapacitních šalin typu Porsche, čímž se posílí kapacita tramvajové dopravy a zvýší počet nízkopodlažních odjezdů v JŘ ve zmiňovaných oblastech. Linka 5 jezdí nyní náhradou za linku 6 ke ústř. Hřbitovu provázaně s linkou 7, která má téměř shodnou trasu. Z důvodu snížené poptávky cestujících v oblasti ulice Vídeňské jsou určité spoje linky 5 v nepracovních dnech ukončeny na Mendlově nám.

V rámci zlepšení dopravní obslužnosti na ulici Křenové a zlepšení přestupů na šalinu, došlo k zavedení zastávek Masná a Vlhká také pro trolejbusové linky 31 a 33. Trolejbusy zde mají nově vyhrazený jízdní pruh na tramvajovém tělese. Tím došlo ke zrušení blízké zastávky Čechyňská.

V minulých dnech došlo k útoku sprejerů na nízkopodlažní šalinu linky 5 ve smyčce Ústřední hř. Posprejovaná je kompletně celá pravá část vozu - viz. foto. V případě, že byste někdy viděli útok vandalů (ničení interiéru i exteriéru vozů a majetku DP) nebo sprejerů - ohlašte tuto skutečnost na Policii. Jedná se o stejné lidi, co např. ničí fasády domů, tudíž pomůžete i sami sobě.

V letošním roce nakoupil Dopravní podnik 4 nové nízkopodlažní kloubové autobusy, 19 nových nízkopodlažních klasických autobusů, 12 nových nízkopodlažních šalin designu Porsche a 3 nové kloubové trolejbusy. Z tohoto důvodu došlo od září k zavedení dalších nízkopodlažních odjezdů vozidel garantovaných v jízdním řádu „symbolem vozíčku" na linkách 1 2 3 6 8 9 12 13 25 26 37 44 45 47 53 58. Nově jsou nasazeny nízkopodlažní autobusy také na linky 81 a 82 a také na bezplatnou linku Úzká - Avion Shopping Park.

Toto umožní lepší přepravování zavazadel, kočárku, vozíčkářů a jízdních kol v běžném provozu. Nově jsou nasazeny na linku 6 kapacitnější nízkopodlažní šaliny typu Porsche, na lince 4 jezdí kapacitnější kloubové šaliny a na linky 12 13 jsou nasazeny obousměrné vozy a šaliny typu K3RN, které pojmou na těchto velmi vytížených linkách více cestující nežli jiné vozy.

Díky navýšení stavu kloubových trolejbusů je také možné v případě dostatku provozních vozů nasazovat kloubové trolejbusy na linku 37 a některé spoje linky 25. Na linku 3 jsou také nově nasazována, doposud neoblíbená a nepojízdná, nízkopodlažní šalina typu RT6.

Více již následující fotografie.

 

 

Autor: Martin Varták | Zveřejněno: 15.9.2009 7:35:50

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně