Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

Jazzová mše, mše v trochu jiném pojetí

V podvečer poklidného nedělního dne se návštěvníku minoritského kostela Sv. Janů naskytla jedinečná možnost shlédnou netradiční jazzovou mši zkomponovanou jazzovým trumpetistou, někdejší člen big bandu Gustava Broma a hudební inovátorem Jaromírem Hniličkou.

Na koncertě jej doprovodil novodobý brněnský big band B-Side Band dopněný členy brněnské filharmonie pod vedením Jiřího Ptredlíka, kde společně s nimi doprovázeli svým vynikajícími výkon členové sboru Ars Brunensis Chorus.

Bezprostřední po svém vystoupením nám jazzoví mistr Jaromír Hnilička poskytnul krátký rozhovor.

Vaše bezprostřední dojmy po vystoupení?

No tak jak bych to řekl. Já jsem Brňák, původem jsem teda z Jičína z Čech, ale jsem tady naturalizovaný a mám strašně rád brněnský publikum. A to brněnský publikum, jak vidíte je naprosto úžasný. To nám můžou závidět všichni.

Co Vás motivovalo počátkům hry na trubku? Vy jste přece začínal hrou na harfu, což je úplně něco jiného.

Z počátku to byl takovej koníček, ale protože táta byl za války s americkou armádou. Tak jsem nesměl studovat, já jsme musel studovat elektro-techniku slabo-proudařinu. A tak jsem popad tu tupetu a šel jsme po maturitě na konzervatoř. Takže to takhle to dopadlo. (usměv)

Co vás motivovalo k tvorbě jazzové mše, měl jste nějaký hlavní nápad?

Ten původní nápad byl z Janáčkova Kancionálu, z části mešního ordinária Kyrie Eleison, to jsme mu musel upravit, bylo to jiný něž je tohle to. A slyšel to Bruno Švělm to je majitel firmy Saba z Ilingenu. A on mě říka „pane Hnilička nechcete napsat celou mši jako Tatarkou v tomto stylu?" tak jsem mu napsal celou mši a ještě jsme to musel dvakrát přepracovávat, protože se měnila pravidla mše, to je o nějakej těch koncile (Mešní ordinária) A tě to je jak to má být přesně, podle církevních a duchovních předloh.

Gratuluji vám k Vašemu vynikanému výkonu.

Ten sbor je výbornej, opravdu takovej sbor, co tady mám ten v Praze opravdu nemaj na mou duši.

Děkuji vám mockrát a přeji vám mnoho dalších úspěšných koncert.

Nemáte zač, pěkný večer.

Autor: Martin Polák | Zveřejněno: 6.10.2009 11:00:17

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně