Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

Dvacet let poté: 17. listopad 1989

17. listopadu jsme slavili dvacáté výročí Sametové revoluce, která měla za následek přerod komunistického režimu v „demokracii".„Sametová revoluce" naznačuje, že demonstrace a převrat proběhly bez násilí a pokojně. Ale toto označení je jen relativní. Přestože nikdo 17.listopadu nezemřel, neznamená to, že by převrat proběhl v klidu a míru.

Představme si demonstranty, kteří jsou zbití, zranění nebo rozháněni po zuby ozbrojenou policií. Představme si, že za projevení názoru byl někdo omezován a vyslýchán. Tak tedy nevím, jestli výraz „sametová" je ten správný výraz pro vlnu násilí a bezpráví. Většina lidí má tuto událost spojenou se „zvoněním klíčů" na Václavském náměstí, ale přesto byl 17. listopad spíše ikonou pro svobodný lid a demokratický stát.


Jeden z hlavních představitelů Sametové revoluce není nikdo jiný než Václav Havel. Václav Havel se stal po 17.listopadu vůdcem odboje proti komunistickému režimu, byl jedním ze spoluzakladatelů Občanského fóra a 29.prosince se stal prezidentem Československého státu. V. H. je nejen symbolem demokracie, odboje a sametového převratu, ale také symbolem odvahy a oddanosti věci.
O 17.listopadu by se toho dalo napsat mnoho, ale mě napadá pár zásadních otázek - stačilo těch dvacet let, aby se náš politický systém a náš národ změnil?

Jsou ti, kteří zvonili na Václavském náměstí klíči a šli v průvodu demonstrovat, opravdu spokojení se změnami, které nastaly v naší zemi? Na tyto otázky má každý z nás své vlastní odpovědi. Myslím si, že náš politický režim je demokratický a lid získal svobodu, ale je ta svoboda skutečná?
Jak vypadal letošní 17. listopad, neboli den oslavy Demokracie, vidíte na fotografiích od Richarda Meinera.

Autor: Katka Juračková | Zveřejněno: 23.11.2009 9:42:40

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně