Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

Na přehradě roste nové moderní přístaviště

Již od podzimu probíhají stavební úpravy v okolí přístaviště lodí v Bystrci.

Loňský rok probíhalo na brněnské přehradě čistění vody, vápnění a odbahňování břehů. V rámci této skutečnosti byla na přehradě o několik metrů snížena hladina vody. Díky tomu Dopravní podnik loni neprovozoval lodní dopravu. V rámci této odmlky se rozhodl postavit nové modernější přístaviště lodí Bystrc.

Mezi úpravy patří vykácení starých stromů, vystavění nové přístavní zdi, zbourání staré a postavení nové Výpravny lodní dopravy. V následujících týdnech budou probíhat dokončovací práce v této oblasti tak, aby během měsíce května 2010 mohla být opět zahájena lodní sezóna na přehradě. V rámci toho DPMB představí svoji novou loď Lipsko, která bude v brzké době dovezena do Brna. Ta nahradí jednu z nejstarších lodí Pionýr. Jak vypadá přehrada a přístaviště nyní Vám přiblíží následující fotografie.

Součástí celého areálu bude i obří kotva.

Navíc kotva nemusí být vždy jen zařízením na lodi, sloužícím ke stabilizaci plavidla v přístavu. V paměti ještě doznívá podzimní návštěva papeže Benedikta XVI. v Brně. Součástí areálu na brněnském letišti, kde se zúčastnilo mše na 120 000 návštěvníků, byla také nepřehlédnutelná kotva impozantních rozměrů - její výška dosahuje 11 metrů.

Zde byla symbolem naděje a měla vyjadřovat poselství, které papež přinesl do naší země. Jeho návštěvu v těchto týdnech připomíná i retrospektivní výstava v Knihovně Jiřího Mahena v Kobližné ulici, kterou pořádá Statutární město Brno, Jihomoravský kraj a Biskupství brněnské. Jeden z panelů výstavy také vyzvedává zásluhy Dopravního podniku města Brna o zajištění dopravy při této velké akci. Je sice škoda, že na fotografiích neuvidíme ani jeden autobus dopravního podniku v akci, ale symbolem a dominantou výstavy je opět vyobrazení kotvy.

A kam tímto povídáním o kotvě a naději vlastně míříme? Bylo totiž rozhodnuto, že kotva z brněnského letiště zůstane zachována a stane se součástí nově vybudovaného areálu přístaviště lodní dopravy v Bystrci. Na snímcích si pak můžeme připomenout její příběh, který začíná na tuřanském letišti, pokračuje zmíněnou výstavou a v blízké budoucnosti bude završen tam, kde se kotva stává přirozeným symbolem lodní dopravy. Poslední obrázek tedy zachycuje představu architektů o jejím konečném umístění v novém přístavišti. Nezbývá než se těšit, až přehrada bude napuštěna a lodní flotila  bude opět brázdit její hladinu. Podle posledních - a často se měnících - zpráv  by se tak mohlo stát už v měsíci červnu.

 

Autor: Martin Varták | Zveřejněno: 23.3.2010 8:53:08

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně