Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

Brněnskými ulicemi jezdila historická vozidla MHD

O sobotním dopravním víkendu se v brněnském provozu MHD objevila historická vozidla, která brázdila ulice v minulém století. Akce byla zahájena konvojem vozidel s policejním doprovodem ulicí Lidickou do vozovny Medlánky.

Historickými tramvajemi, autobusy a trolejbusy se za symbolickou cenu mohli svést cestující v sobotu z centra Brna do vozovny Medlánky na den otevřených dveří a v neděli na okružních trasách městem Brnem.

O historická vozidla každoročně pečuje několik desítek zaměstnanců DPMB nebo dopravním nadšenců tak, aby byla provozuschopná a dostala povolení na jízdy s cestujícími. Dopravní podnik má provozní historické 4 šaliny, 7 trolejbusů, 5 autobusů a 1 parní tramvaj. Většina vozidel je v původním provedení v jakém jezdila ve 20 století v běžném provozu.

Historické autobusy jsou přes rok v depozitáři v bývalých kasárnách v Řečkovicích, ostatní vozidla ve vozovnách DPMB. Nepojízdné vozy jsou v odloučeném depozitáři v Líšni. Historická vozidla kromě akcí v rámci festivalu BMUE lze vidět také při objednaných jízdách nebo dnu otevřených dveří v bývalých kasárnách Řečkovice.

Unikátem depozitáře DPMB je historická parní tramvaj Carolline, která loni oslavila 20 výročí. Smutnou událostí letošních oslav je najetí šaliny linky P1 do vagonu soupravy parní tramvaje ve smyčce Pisárky. Osud historické parní soupravy je tedy nejistý.

Více již následující fotografie od Martina Vartáka a Jiřího Kosseka.

 

Autor: Martin Varták | Zveřejněno: 10.6.2010 6:39:27

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně