Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

Proč se sesunuly hradby?

Přinášíme aktuální informace z prvních dnů jednání a organizací po středečním spadnutí části hradeb na západní straně aneb scéně jako vyšité z amerických filmů. Přinášíme také fotografii ze sesuvu na severní straně hradu z roku 2002.

Je to jen několik dní po tragédii a už známe výsledek prvního jednání zástupců hradu Špilberk. Po čtvrtečním prozkoumání hradem statikem bylo zjištěno, že zatím nehrozí spadení dalších částí hradeb na jíných místech, přestože se na druhé stěně na západní terase pod dřevěným mostem nachází vyboulenina. Na okrajových částech pobořené zdi se nacházejí praskliny.

Za nehodu můžou zaslepené odvodňovací kanálky, díky nimž se půda po deštích nasákla vodou a zvýšený tlak způsobil sesuv. Během příštího týdne začne stavba speciální dřevěné opěrné konstrukce a vrtání vodních odvodových kanálků, které zamezí případným dalším sesuvům. Po tomto zajištění začnou práce na odstraňování škod a stavební práce na opravách hradeb. Celé místo nehody je zajištěno zábranami s plachtami, na trávník bylo položeno dřevo s ocelovými pláty pro vjíždění služebních automobilů do hradu.

Až do odvolání je zákaz vjezdu automobilů do areálu hradu z důvodu uzavírky prostoru před vjezdovou bránou. Automobily parkují pod hradbami nebo v kopci z Úvozu.

Návštěvníci mají povolený vstup hlavní branou. Uzavřená nadále zůstává celá severní a západní terasa hradu a také část návštěvnických prostor v Kasematech.

Většina akcí na hradě nebude touto tragédií ovlivněna. Akce Babylonfest se uskuteční na jiném místě sjednaném agenturou BKC. Svatby se uskuteční místo západní kurtiny (v místě zřícení) v jižní části hradu.

Vlivem prudkých dešťů byla v pátek po 14 hodině vyhlášena pohotovost. Pracovníci se domnívají, že do konce víkendu spadne přibližně metr částečně uvolněných cihel na okrajích zdi.

 

Autor: Martin Varták | Zveřejněno: 21.6.2010 7:18:39

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně