Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

Expozice historických hraček na Měnínské bráně

V úterý 5.října 2010 byla otevřena nová expozice Muzea města Brna - výstava historických hraček ze sbírky Milady Kollárové. Tato stálá expozice se nachází na Měnínské bráně v centru Brna.

Expozice je rozdělena do dvou celků - hračky a hry pro děvčátka a pro chlapce. V prvním poschodí muzea vkročíme do pokoje malé princezny a uvidíme panenky v nadýchaných šatičkách, pokojíčky, houpačky, medvídky a kočárky. Ve druhém patře, určeném pro kluky, najdeme auta, stavebnice, houpací koně, skládačky, stolní hry a jiné. Paní Milada Kollárová shromažďuje hračky již mnoho let, a tak můžeme mluvit o velké sbírce historických hraček, z nichž některé jsou staré více než sto let.

Jedná se o stálou expozici v prostorech Muzea města Brna - Měnínská brána na ulici Měnínská 7 v historickém jádru města. Otevřeno je denně od 10 do 18 hodin (prodej vstupenek končí v 17.30 hodin).

Historie Měnínské brány

Měnínská brána je jedna z pěti bran, které byly vybudovány ve 13. století. Byly součástí opevnění, které oddělovalo vnitřní část města od zbytku Brna. Tyto brány tvořily až do 18 století jediné vstupy do samotného historického centra Brna.

Měnínská brána jako jediná přežila a nyní je památkou na původní systém městských hradeb. Původně měla brána čtyři patra, některé prameny ji označují jako třípatrovou. V polovině 19. Století přestala brána sloužit jako průchozí místo. Brána byla ve velmi špatném technickém stavu. V druhé polovině 19. století byly využity pouze sklepní prostory. V roce 1945 byla poškozena silnými dělostřeleckými útoky.

V první polovině 20. století vlastnila Měnínskou bránu rodina Navrátilových, kteří ji na konci 60. let prodali městu Brnu. To ji vzápětí prodalo a poté brána znovu chátrala až do doby, kdy se v roce 1978 vrátila znovu do majetku města Brna. Po úpadku byla v letech 1978 - 1982 zrekonstruována městem Brnem podle projektu Ing. arch. Kamila Fuchse.

V únoru 1982 přešla do správy Muzea města Brna a stala se součástí jeho expozičních a výstavních prostor. Poté téměř sedm let zde byla stálá expozice „Brno a zbraně staletí" a od roku 1990 se zde konaly krátkodobé výstavy - v roce 2010 například výstava „Loutky pro radost". Nyní se zde opět nachází stálá výstava.

 

Autor: Martin Varták | Zveřejněno: 8.10.2010 7:07:57

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně