Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

Po roce lidé opět uctívají památku zesnulých

V těchto dnech navštěvuje většina z nás hřbitov, na kterém jsou pohřbeni naši příbuzní nebo přátelé. Uctíváme tím památku všech věrných zemřelých - lidově „dušičky" nebo také „památka zesnulých".

Nejvíce brňanů navštěvuje hřbitovy právě poslední říjnové dny, které jsou ve spojení víkendu se státním svátkem. Na tyto dny se předem připravují jak pracovníci Dopravního podniku, tak brněnští policisté. Je nutné posílit tramvajové linky do oblasti Ústředního hřbitova a zajistit plynulý provoz na ulici Jihlavské, kde každoročně vznikají kolony aut mezi kterými na přechodě u Krematoria přecházejí desítky lidí.

Ve dnech 28. - 31.10. je posílena tramvajová doprava na linkách 2 a 5, které spojují centrum Brna s Ústředním hřbitovem, který je největším a nejnavštěvovanějším hřbitovem v Brně. Interval na linkách je v době od 8 do 18 hodin zkrácen na polovinu nebo jsou na linky nasazeny kapacitnější vozidla.

V okolí Krematoria na ulici Jihlavské řídí provoz a parkování na přilehlých komunikacích brněnští policisté a security. Vzhledem ke každoroční velké návštěvnosti Ústředního hřbitova doporučujeme, i pro Vaše pohodlí, navštívit hřbitov v případě možnosti raději první listopadový týden než-li v nepracovní dny na konci října!

Historie

Dušičky připadají každý rok na 2.listopadu. V římskokatolické církvi je to den liturgického roku, kdy se církev modlí za zemřelé. Památka na zesnulé se slaví od 10. století, v zemích s křesťanskou tradicí je zvykem během tohoto dne či období navštívit hřbitov a rodinný hrob a rozsvítit na něm svíčku či položit živé květiny, což symbolizuje víru za věčný život. V České republice je vzpomínka na všechny zesnulé vedle Vánoc největším společně prožívaným dnem, který věřící i nevěřící spolu slaví. Modlitba za zemřelé patří k nejstarší křesťanské tradici. Památku věčných zemřelých zavedl roku 998 clunyjský opat Odilo, který se takto snažil čelit přetrvávajícím pohanským obřadům.

Autor: Martin Varták | Zveřejněno: 2.11.2010 12:27:59

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně