Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

Hrad Špilberk čeká největší oprava za uplynulých deset let

Již nyní byly zahájeny první stavební práce na hradě Špilberku, které potrvají až do roku 2012. Vzniknou zde nové expozice, kavárna a informační centrum.

Turisty vyhledávaná dominanta města Brna, hrad Špilberk, se výrazně promění. Během následujících dvou let projde velkou rekonstrukcí, která navazuje na opravy prováděné v devadesátých letech za půl miliardy korun. Na opravách se finančně podílí jak Statutární město Brno, tak Evropská unie. Na stavbu dohlédnou památkáři, jelikož hrad a pevnost jsou národní kulturní památkou.

Ročně projdou hradem desetitisíce lidí, kteří si prohlíží stálé expozice i krátkodobé výstavy, které nabízí Muzeum města Brna. Dalším účelem je procházka po terasách s možností výhledu na celé Brno. Největším lákadlem je také rozhledna, která je otevřena v letních měsících.


V rámci rekonstrukce bude opravena část budov na jižní straně hradu a jižní terasa, kde se nyní nacházejí depozitáře, sklady a hradní vinárna. Vzniknou zde nové expozice a návštěvníci budou mít možnost procházet celým hradem po tzv. návštěvnickém okruhu. Vznikne zde také nová kavárna se zahrádkou „pod širým nebem" a moderní restaurace v nových prostorách hradu. Otevřeno bude také nové moderní informační centrum. Opravena bude i část východní bašty, letní scéna pro pořádání akcí a část středního křídla hradu.


Projektanti budou k jednotlivým místům hradu přistupovat individuálně, jelikož je potřeba zachovat hrad v co největší možné míře v původním vzhledu.


Při rekonstrukci hradu bude provoz nepřerušen, uzavřeny budou krátkodobě pouze vybrané expozice nebo části hradu. Na hradě se budou během rekonstrukce konat jak tradiční Shakespearovské slavnosti a různé koncerty, tak akce skupiny Rex s historickou tematikou.

 

Autor: Martin Varták | Zveřejněno: 3.11.2010 14:42:42

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně