Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

Navštivte Mincmistrovský sklep

Rekonstruovaný Mincmistrovský sklep se otevřel pro návštěvníky a rozhodně stojí za to. Až do Vánoc bude mít prodlouženou otevírací dobu.

Po rekonstrukci se veřejnosti konečně otevírá Mincmistrovský sklep na Dominikánském náměstí, který je součástí jednotlivě postupně otevíraných částí brněnského podzemí" uvedla mluvčí BKC Jana Fantová.

Po několikaměsíční rekonstrukci se konečně natrvalo otevírá Mincmistrovský sklep na Dominikánském náměstí. Prohlídkovou trasu slavnostně převzal primátor Roman Onderka a předal Brněnskému kulturnímu centru, které bude provozovatelem této i dalších, postupně otevíraných částí brněnského podzemí.

Samotný historický sklep původního domu mincmistrů se nachází v pravé horní části Dominikánského náměstí, dříve Rybného trhu, a jeho klenba leží pouhých 60 centimetrů pod dlažbou náměstí. Sklep ve své době sloužil královskému mincmistrovi jako sklad suroviny a nových mincí před vpuštěním do oběhu. Objeven byl při stavebních pracích už v roce 1999. Dosud však byl přístupný pouze z Nové radnice, proto byl otevřen pouze mimořádně.

Díky rozsáhlému a finančně nákladnému projektu zpřístupnění brněnského podzemí stavaři prorazili vstup z Panenské ulice a vytěžili tuny zeminy z prostor vedoucích ke středověkému sklepení. Tím vznikl nový vstupní prostor, audiovizuální sál a další výstavní expozice. Návštěvníci v nich najdou maketu Rybného trhu ve středověku, expozici středověkého mincovnictví i repliku dobového mincovního lisu. Zajímavostí je, že jedna z vytěžených přístupných místností leží pod kanceláří primátora města Brna. Sklep se stal jedinou součástí podzemí v Evropě, které je přístupné také handicapovaným lidem.

Další etapy zpřístupnění brněnského podzemí budou následovat 1.dubna 2011, kdy se zpřístupní labyrint chodeb pod Zelným trhem a v roce 2012 kostnice pod kostelem sv. Jakuba.

Otevírací doba před Vánoci:

Pondělí až pátek 9.30 až 18 hodin
Sobota a neděle 12 až 22 hodin

 

Autor: Martin Varták | Zveřejněno: 2.12.2010 12:28:55

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně