Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

Mendelovo muzeum dočasně uzavře brány kvůli přípravě nové expozice

Novou stálou expozici věnovanou odkazu G. J. Mendela začnou v září instalovat pracovníci Mendelova muzea Masarykovy univerzity. Muzeum bude proto na dva měsíce uzavřeno. Do konce srpna tak mají návštěvníci možnost vidět stávající expozici, která vyniká architektonickým řešením Evy Jiřičné a byla připravena spíše pro odbornou veřejnost. Po kompletní rekonstrukci expozice se muzeum znovu otevře veřejnosti začátkem listopadu.

„Nová expozice je připravována pro zájemce o Mendelův odkaz, především školy, ochuzeni však nebudou ani specialisté. Naším cílem je přiblížit G. J. Mendela i laické veřejnosti," řekl ředitel muzea Ondřej Dostál. Expozice seznámí návštěvníka s augustiniánským opatstvím v Brně, Mendelovým životem, s historií šlechtění na Moravě i rozvojem genetiky.

Mezi zajímavosti bude jistě patřit vitrína ve tvaru zrnka hrachu či Darwinova kniha O původu druhu s Mendelovými zápisky. Budoucí podoba expozice navíc umožní studentům Masarykovy univerzity prakticky zhodnotit získané vědomosti, např. při přípravě a realizaci vlastních lektorských programů.

Mendelovo muzeum navštíví ročně téměř 7000 návštěvníků. Je členem asociace galerií a muzeí. Historie vzniku tohoto nejmladšího muzea v Brně spadá do roku 2000. V roce 2004 bylo z důvodů rostoucího zájmu veřejnosti a rozšiřujících se aktivit muzea založeno občanské sdružení. Od něj převzala Masarykova univerzita muzeum pod správu v roce 2007.

Mendelovo Muzeum sídlí v augustiniánském klášteře na Starém Brně. Augustiniánský řeholník Gregor Johann Mendel (1822-1884) tam žil a pracoval od roku 1843. V roce 1868 se stal opatem. Proslavil se jako autor tří genetických zákonů, které nalezly uplatnění nejen při šlechtění rostlin a živočichů, ale i v medicíně. Součástí muzea je i Mendelova genetická zahrada, ve které Mendel realizoval řadu pokusů.

Autor: | Zveřejněno: 22.8.2008 15:59:51

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně