affiliate-pohadky-728x90-1465999456.jpg
Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

Endoskopie NMB získala moderní videokoloskop

Endoskopické centrum brněnské Nemocnice Milosrdných bratří (EC NMB) získalo nový videokoloskop. Nákup moderního přístroje na vyšetření tlustého střeva za 930 tisíc korun umožnila mimořádná dotace od zřizovatele nemocnice, města Brna. „Jde o moderní tenčí variantu přístroje, která snadněji projde i zúženými místy tlustého střeva až na jeho konec a umožní tak totální koloskopii. To je důležité např. u starších osob postižených divertikulosou, kde zúžení činí vyšetření pro koloskopy obvyklého průměru obtížným, bolestivým a mnohdy neproveditelným.

Tenčí varianta usnadňuje vyšetření celého tlustého střeva, což je důležité i v rámci prevence rakoviny tlustého střeva. Navíc přístroj disponuje funkcemi, která zviditelňují i léze obtížně postřehnutelné," popsal primář Endoskopického centra NMB MUDr. Ivan Hošek.

Endoskopické centrum by ale takovýchto přístrojů potřebovalo více, jelikož staré koloskopy dosluhují. Průměrná životnost jednoho je maximálně 3000 vyšetření. A to je obvyklý počet koloskopií provedených v centru za jeden rok. Navíc v příštím roce se čeká nárůst vyšetření vzhledem k faktu, že zdravotní pojišťovny budou v prevenci nebezpečného onemocnění tlustého střeva rizikovým pacientům nad 55 let nabízet a proplácet i koloskopické vyšetření, které je v současnosti nejúspěšnější metodou v detekci kolorektální rakoviny i předrakovinných stadií . Rakovina tlustého střeva je nebezpečná tím, že se klinicky projevuje až v pokročilých stádiích nemoci. Stávající test okultního krvácení je nedostatečně citlivý, jeho spolehlivost je asi jen 40 procent.

V roce 2006 i 2007 provedlo Endoskopické centrum nejvíce vyšetření v rámci Národního programu sreeningu kolorektálního karcinomu v České republice. Tento preventivní program se zaměřuje na občany nad 50 let, bez zjevných příznaků, kteří neměli výskyt rakoviny tlustého střeva v blízké rodině, ale u kterých možné riziko ukázalo vyšetření stolice na okultní krvácení nabízené bezplatně praktickými lékaři.

Podle dostupných informací Institutu biostatiky a analýz Masarykovy univerzity v roce 2007 lékaři v NMB vyšetřili pro podezření z karcinomu tlustého střeva 153 pacientů z rizikové skupiny nad 50 let. Nad počet sto vyšetření se z 206 endoskopických pracovišť v Česku dále dostala zařízení v Ostravě a ve Zlíně. Ostatní instituce Národního programu vyšetřily loni průměrně od jednoho do sta pacientů. I podle předběžných údajů letošního roku je EC NMB na prvním místě.

„Aby vyšetření skutečně bylo stoprocentní, je nutné pečlivě prohlížet celé tlusté střevo centimetr po centimetru.Máme k dispozici techniku, která zvýrazňuje jinak snadno přehlédnutelné detaily," řekl primář Hošek.

Pracovníci EC NMB provádějí endoskopická vyšetřování jícnu, žaludku, dvanácterníku, tračníku a rekta, endoskopicko-radiologické vyšetřování žlučových a pankreatických vývodných cest a žlučníku, endoskopické léčebné metody v horní i dolní části zažívací trubice. Celkový počet ročně vyšetřených a ošetřených osob přesahuje číslo 12 000.  „Spočítali jsme, že za l rok koloskopy projdeme centimetr po centimetru kolem 7 kilometrů tlustého střeva," popsal Hošek.

V roce 2006 ministerstvo zdravotnictví při centru v brněnské Polní ulici zřídilo i Centrum pro biologickou léčbu nespecifických střevních zánětů.Tato centra, poskytující nemocným s těmito záněty nákladnou léčbu hrazenou pojišťovnami jsou v jihomoravském kraji pouze dvě.

Autor: | Zveřejněno: 22.8.2008 16:06:36

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně