affiliate-pohadky-728x90-1465999456.jpg
Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

Botanická zahrada Masarykovy univerzity představí rostliny z nejsušších pouští světa

Skleníky Botanické zahrady ožijí od 5. do 12. září díky pravidelné výstavě sukulentů, kaktusů, tilandsií a dalších exotických rostlin.

Na výstavě si mohou zájemci prohlédnout rostliny z nejsušších pouští světa, například Atacama v Americe nebo Namib v Africe, kde někdy i několik let neprší. Sukulenty proto shromažďují zásoby vody pro období sucha. Některé sukulenty tak mají zbytnělé listy (například různé tučnice), jiné celé tělo (kaktusy) či část kmene (kaudexy). Tvarová pestrost sukulentů patrně nemá v rostlinné říši obdoby.

Stejně jako loni mohou lidé zhlédnout živoucí fosilie, tedy rostlinné druhy, které na zemi v takřka nezměněné podobě přežívají miliony let. Patří mezi ně třeba africká rostlina welwitschia mirabilis, dále různé cykasovité rostliny, jež jsou na zemi již od druhohor, a tak pamatují i dinosaury.

Zajímavostí pro znalce bude jedna z vývojově nejstarších bromélií, a to tillandsia grazielae. Pochází z Brazílie a je pojmenována podle brazilské botaničky Graziely Barroso. Její průměr činí jen asi 13 centimetrů. Na výstavě bude rostlina s květenstvím, které je velmi vzácné a v českých sbírkách se objevuje naprosto výjimečně.

V expozici nechybí populární živé kameny, tedy pouštní rostliny, které tvarem připomínají nerosty, aby splynuly s povrchem. Zaujmout mohou i nejmenší kvetoucí kaktusy světa z rodu blossfeldia, různé vzácné orchideje, tillandsie a další epifyty, tedy rostily, které žijí ze vzdušné vlhkosti.

Vystavovatelé jsou soukromí sběratelé z celého Česka, například z Prahy, Brna, Ostravska či střední Moravy. Někteří cestují za poznáním rostlin v jejich přirozeném prostředí po celém světě.
Většina sukulentů není pěstitelsky příliš náročná. Nevadí jim suchý vzduch v bytech a oproti běžným "pokojovkám" potřebují méně frekventovanou zálivku. Podmínkou pro pěstování je dostatečně světlé místo.

Výstava začíná 5. září v 9:00. Fotografie či záběry bude možné pořídit již o den dříve. Expozice potrvá do 12. září, otevřeno je každý den do 17:30. Dějištěm výstavy jsou skleníky Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Návštěvníci si zároveň mohou prohlédnout všechny skleníky i venkovní zahradu.

Autor: | Zveřejněno: 3.9.2008 9:18:25

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně