affiliate-pohadky-728x90-1465999456.jpg
Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

Brněnský tým studentů z VUT v Brně v soutěži Robotour 2008 obsadil 3. – 4. místo.

Na již třetím ročníku soutěže autonomních outdoor robotů se pětičlenný tým studentů Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií  s robotem RoboKop umístil na 3. - 4. místě. Do soutěže se ze 13 týmů z České a Slovenské republiky kvalifikovalo 10 týmů.

Soutěž se konala o víkendu v Praze  v parku Stromovka. Na rozdíl od předcházejících ročníků byla od robotů vyžadována vyšší míra autonomnosti a to zejména při jízdě po cestě (žádné přenášení při vyjetí) a také při vyhýbání se překážkám (to nebylo dříve vyžadované).

Úkolem robotů bylo v zadaném časovém limitu 30min projet dráhu cca 1km dlouhou. Roboti musí být plně samostatní, nesjíždět z cesty a správně se rozhodovat na křižovatkách podle zadané mapy.

Studenti 1. ročníku magisterského studia FEKT VUT v Brně soutěžili s robotem, který je ovládán pomocí ultrazvukových senzorů. „Náš robot je robot autonomní, tj. plní dané úkoly bez řízení pomocí člověka, sám se rozhoduje jakou akci za daných podmínek vykoná, dle předem daných pokynů. Pomocí sonarových senzorů se vyhýbá překážkám, pomocí kamery se drží cesty. Navigační systém tvoří GPS příjmače spolu s elektronickým kompasem a gyroskopem. GPS přijímač nám pomocí vesmírných družic udává polohu na Zemi. Kompas spolu s gyroskopem dávají informaci o azimutu a celý navigační systém určuje, jakým směrem se má robot vydat. Samozřejmostí mobilního robota je také  pohyb stálou rychlostí při různém zatížení tzn. musí poznat, že když jede do kopce, tak potřebuje větší pohonnou sílu než z kopce a tomu se musí přizpůsobit," uvedl mluvčí týmu RoboKop Tomáš Groulík.

RoboKop vznikl jako téma bakalářské práce a jeho realizace si vyžádala rok usilovné práce celého pětičlenného týmu.

Autor: | Zveřejněno: 23.9.2008 12:15:52

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně