Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

Zdravé rady pro zdravá záda na VUT v Brně

Vysoké učení technické v Brně  uspořádalo v rámci Brněnských dnů pro zdraví v prostorách Centra VUT v Brně na Antonínské ulici ve středu 1.října od 17 hodin akci nazvanou Zdravá záda.

Lektoři Centra sportovních aktivit předvedli základní cvičení na  gumových míčích a balančních plošinách, vysvětlili hlavní příčiny bolesti zad, ukázali jak co nejrychleji zvládnout optimální držení těla. Upozornili také na hlavní chyby kterých se lidé  dopouštějí při sezení obecně, ale i při cvičení na míči a balančních pomůckách.

    Návštěvníci se tak dozvěděli,  proč záda bolí, co se musí udělat, aby bolet přestala a jak využít míče a balační pomůcky tak, aby tělu pomáhaly a správně ho nastavovaly. Řada lidí totiž má míč, balanční pomůcky a přestože cvičí pravidelně, záda  bolí.„Dříve se problémy projevovaly u straších lidí, v důsledku degenerativních změn po těžké práci, dnes se vyskytují už u malých dětí a to proto, že mají špatně nastavené stereotypy. Je to dáno špatnými pohybovými návyky, nedostatkem přirozeného pohybu už od dětství - tedy obecně civilizační problém. Řešením není jen rekreační pohyb nebo výkonnostní vrcholový sport, ale cílevědomá usilovná práce na svalovém korzetu," uvedla lektorka Centra sportovních aktivit VUT v Brně Jitka Dýrová. Vysvětlila také, jak mohou špatné stereotypy tělu ublížit :

 „ Například při sezení a v chůzi bývá vynechána zadní strana stehna a aktivita velkého hýžďového svalu, tuto funkci přebírají bedra , která jsou  pak extrémně přetěžována, jsou zkrácená a staticky přetížená. Říkám tomu „zakousnutý pes". Horní polovina těla bývá zase přetěžována například prací s myší od počítače, aktivita horního trapézu je extrémní. Lidé neumí předpažit, upažit, všechno přebírá horní trapéz. Pokud v tomto stavu začnete cvičit ať už s činkami nebo  aerobic, místo toho, aby jste si uvolnili krční páteř, pak můžete páteři ublížit" .

Autor: | Zveřejněno: 2.10.2008 15:13:31

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně