affiliate-pohadky-728x90-1465999456.jpg
Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

Dva výtvarníci – dva různé přístupy ke světu

Dům umění města Brna připravil v Domě pánů z Kunštátu prezentace dvojice současných výtvarníků - Petra Veselého (1953) z Brna a Petra Lysáčka (1961) z Ostravy.

V prvním patře vystavuje své obrazy a objekty Petr Veselý. Nynější vedoucí oboru malby na brněnské Střední škole umění a designu uspořádal už více než 30 samostatných výstav doma i v zahraničí a zúčastnil se mnoha výstav kolektivních. Nyní představuje průřez svým dílem hlavně z posledních let, s několika přesahy do let osmdesátých. Na první pohled je zřejmé téma naprosté většiny jeho převážně velkých pláten (i objektů): dveře a okna. Sám o tom řekl: „Je to nejelementárnější tvar - obdélník, který koresponduje s tvarem obrazu." Podle kurátora výstavy Richarda Adama (majitele velké sbírky současného umění, vystavené a obměňované ve Wannieck Gallery) nastoluje tato tematika otázku jakéhosi tajemna: Co je za dveřmi? V poslední místnosti najdeme několik obrazů se sakrální tematikou, což ale podle autora není záležitost programu, nýbrž náhodného setkání. „Něco se stalo, a to je důvod, aby to bylo zaznamenáno." Autor sám bude svá vystavená díla komentovat 8. ledna 2009.

Petr Lysáček prezentuje kolekci svých instalací, obrazů a fotografií, vytvořenou přímo pro tuto výstavu, v přízemí, v Galerii G 99. Spoluorganizátor známého festivalu akčního umění Malamut, nejdůležitější přehlídky tohoto umění na české výtvarné scéně v letech 1994-1998, a nynější vedoucí ateliéru intermediálních forem na katedře výtvarné tvorby Ostravské univerzity „se ve svých četných performancích a instalacích obrací ke zpochybňování významu forem a idejí pomocí silného ironického náboje," uvádí kurátor František Kowolowski. Ve snaze klást otázky jak o přínosu osobním, tak i o přínosu umění vůbec vytváří Lysáček např. upravené portréty ikon - filozofů, anarchistů, ale i osobních známých (Drtikol, Hejdánek, Brdha - Brněnský Buddha). Náměty volí záměrně nahodile, jeho výběr nabízí mnoho dalších řešení. Autor k tomu poznamenává: „Na ukončení prdím a svědkem mi je Brněnský Buddha." Z této premisy vyvodil i zaumný název své výstavy: prdhobrdha.

Obě výstavy v Domě pánů z Kunštátu potrvají do 11. ledna 2009.

Autor: | Zveřejněno: 3.12.2008 20:37:38

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně