affiliate-pohadky-728x90-1465999456.jpg
Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

Křížovou chodbu ovládne sport. Ve fotografiích.

Sport a umění - kde se tyto na první pohled vzdálené světy prolínají? Přece v žánru sportovní fotografie. Ty nejlepší snímky uplynulého roku představí putovní výstava SPORT FOTO 2008 v Křížové chodbě na Nové radnici.

David Kostelecký na olympiádě v Pekingu na fotografii od R. Sedmíka

 

Výstavu od roku 2000 každoročně pořádá Český olympijský výbor ve spolupráci s Klubem sportovních novinářů. „Sportovní fotografie tvoří nedílnou součást našeho života. Je mostem, který beze slov propojuje emoce, umění, sport a lidské odhodlání. Je ale také především zábavou," říká předseda Českého olympijské výboru Milan Jirásek.

Aktuální ročník je věnován fotoreportérské legendě Stanislavu Terebovi, držiteli mnoha prestižních světových ocenění včetně 1. místa na World Press Photo v roce 1959. Jeho černobílé snímky jsou oknem do historie sportovní fotografie a provází rozličnými disciplínami - od kolové, veslařských závodů, fotbalu, házené, hokeje, atletiky až po basketbal. Současnou sportovní fotografii pak na výstavě zastupují snímky pěti profesionálních fotografů - Michaely Říhové, Eduarda Erbena, Roberta Sedmíka, Vlastimila Vacka a Jiřího Vojzoly. Každý z nich prezentuje velkoformátové fotografie z významných sportovních událostí roku 2008, např. z olympijských her v Pekingu, Eura 2008, tenisových zápasů Roland Garros nebo Davis Cupu.

Kromě toho si ale návštěvníci budou moci prohlédnout také snímky finalistů 6. ročníku amatérské soutěže SPORT AMATÉR FOTO 2008. Český olympijský výbor ji pořádal na internetových stránkách www.olympic.cz v letních měsících loňského roku. Do soutěže bylo zařazeno téměř 900 fotografií od více než 300 autorů. „Letos jsme zaznamenali nejvyšší počet přihlášených v historii soutěže. I proto nebylo jednoduché vybrat pouze jednu nejlepší fotografii," prozradila výkonná ředitelka České olympijské Alena Kindová. Odbornou porotu nakonec nejvíce přesvědčila vodácká fotografie Davida Baluna z Prahy, který za své dílo získal hlavní cenu - digitální fotoaparát.

Výstavu SPORT FOTO 2008 si budou moci zájemci na Nové radnici v Brně prohlédnout od 10. března do 9. dubna. K vidění už byla také v Praze a Olomouci a po Brně se přestěhuje ještě do Hradce Králové, Českých Budějovic a Plzně.

 

Autor: BrnoInfo.cz | Zveřejněno: 16.3.2009 12:19:10

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně