affiliate-pohadky-728x90-1465999456.jpg
Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

Jízda historického trolejbusu na náměstí Svobody

V letošním roce si připomeneme 140. výročí městské dopravy v Brně. Oslavy tohoto jubilea se uskuteční především jako součást festivalu Brno - město uprostřed Evropy o víkendu 6.-7. 6. 2009.

Opět se budou konat jízdy historických tramvají, trolejbusů a autobusů ulicemi Brna. Novinkou však bude defilé současných i historických vozidel MHD na náměstí Svobody, plánovaných po oba dny v dopoledních hodinách.

A protože zde nemohou chybět ani trolejbusy, bylo třeba vyřešit jejich napájení tak, aby byl možný jejich průjezd náměstím vlastní silou. K tomu bude využito stávající trolejové vedení tramvajové trati, kdy sekce troleje nad jednou kolejí v úseku od počátku Masarykovy ulice před hlavním nádražím až po Jakubské náměstí bude odpojena od zdroje napájecího napětí 600 V ss a v měnírně uzemněna. Trolejbusy tak získají druhý vodič s kladným pólem, potřebným pro jejich jízdu (v případě tramvají tuto funkci zajišťují koleje).

Ve čtvrtek 16.4.2009 krátce před půlnocí bylo toto řešení v praxi vyzkoušeno historickým trolejbusem Škoda 9Tr17 vyrobeným v závodě Škoda Ostrov nad Ohří v roce 1971 ze sbírek Technického muzea v Brně. Bylo totiž třeba hlavně zjistit, zda historické trolejbusy se starším provedením tyčových sběračů proudu zvládnou poměrně velké rozpětí obou trolejových vodičů.

Zkušební jízda dopadla úspěšně, a tak se můžeme těšit na první červnový víkend, kdy zcela výjimečně pojedou přes centrum Brna nejen tramvaje, ale též trolejbusy.

Autor: BrnoInfo.cz | Zveřejněno: 3.6.2009 16:06:03

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně