Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

V Babyboxu Nemocnice Milosrdných bratří Brno nalezeno čtvrté dítě

Uvnitř Babyboxu brněnské Nemocnice Milosrdných bratří v Polní ulici se ocitlo tento týden další dítě - tentokrát chlapeček. Za historii této schránky na odložené děti v Brně v pořadí čtvrté. Přesný čas odložení dítěte nebude nemocnice zveřejňovat.

„Na přiloženém lístečku bylo u čerstvě narozeného chlapce jméno Jakub. Je zdravý, váži téměř tři kila a měří 49 centimetrů. Jakmile to bude možné, poputuje do nové rodiny," uvedl mluvčí nemocnice Pavel Gejdoš.

Takzvaný Babybox je schránka, respektive vyhřívaný inkubátor, který nabízí ženám v tíživé životní situaci možnost odložit své dítě zcela anonymně a zejména bezpečně bez ohrožení na zdraví či životě, tedy v souladu s platnou státní legislativou.

V Nemocnici Milosrdných bratří Brno je Babybox v provozu od listopadu 2005, jako druhý v Česku. Umístěním dítěte do této schránky je zachován život dítěte a chráněno jeho zdraví, jakožto nejvyšší zájem a nejvyšší hodnota každé živé bytosti. Instalace schránek nemá nahrazovat jiné způsoby řešení problémů matek a jejich nechtěných dětí, ale je jen jednou z možností řešení již existujících či plánovaných. Schránka rozhodně nezvýší počet odložených dětí, ale jednou z možností, jak pomoci ženám v krajní životní situaci bez poškození zdraví či dokonce úmrtí dítěte.

Vložení dítěte je umožněno z ulice (konkrétně ulice Polní, vedle vchodu do nemocnice). Otevření dvířek je možné pouze jednou. Vnitřní prostor je vytápěný na teplotu 37 stupňů Celsia. Uzavřením boxu se spustí zvuková signalizace na novorozeneckém oddělení, jehož personál novorozence neprodleně vyzvedne druhými dvířky zevnitř budovy. Matka má tedy dostatek času nepozorovaně odejít. Následnou sociální péči o novorozence převezmou příslušné orgány. Krytí nákladů na výrobu, instalaci a provoz Baby boxu, které činily 300 000 korun, zajistilo občanské sdružení Babybox pro odložené děti - Statim částečně ze sponzorských příspěvků a občanských darů. V Česku je nyní babyboxů 26.

V minulosti brněnský babybox v Nemocnici Milosrdných bratří zachránil již tři děti - v červnu 2006 holčičku, která získala jméno Liduška. Osmiměsíčního chlapce vyzvedli z babyboxu v dubnu 2007. Letos počátkem června pak ve schránce neznámá matka nechala holčičku, kterou personál pojmenoval Natálka. Po cca dvou týdnech putovala holčička do nové rodiny.

Stejný osud zřejmě čeká po sérii lékařských vyšetření a vyřízení úředních formalit i Jakuba.

 

Autor: BrnoInfo.cz | Zveřejněno: 31.7.2009 12:00:37

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně