Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

Módní přehlídka netradičních modelů na náměstí Svobody

Brněnské náměstí Svobody se dnes změní v kreativní salón. Mladí oděvní tvůrci z Gymnázia P. Křížkovského (s uměleckou profilací) představí své modely z netradičních materiálů, jako jsou pet lahve, igelitové tašky, karton či králičí pletivo. Módní přehlídkou chtějí studenti upozornit na zneužívání dětské práce v asijských textilních továrnách, kde se pro nás šijí naše oděvy, a podpořit tak kampaň Ušili to na nás!

„Model jsem vytvářela z plastové fólie, igelitových tašek a provázků. Místo šicího stroje jsme používaly kancelářskou sešívačku, což bylo někdy trochu problematické," uvedla jedna z mladých návrhářek Zuzana Damborská, která se se svými spolužáky z Gymnázia P. Křížkovského na tvorbě modelů podílela.

Za všemi modely stojí  snaha tvůrčím způsobem upozornit na otřesné pracovní  podmínky a dětskou práci v textilních továrnách v rozvojových zemích. „I kdybychom vůbec s nikým nepohnuly správný směrem, tak jsme si aspoň částečně mohly zkusit, jak těžká práce to je," doplnila další ze studentek Kamila Vašíčková.

K vidění budou například večerní šaty z černých odpadních pytlů, které mají symbolizovat „Noc v Bangladéši", koktejlové šaty z bublinkové fólie značící „Den bez klimatizace" nebo baletní šaty z reklamních igelitových tašek konfekčních obchodů představující „Labutí píseň bangladéšské dívky".

Módní přehlídka je součástí kampaně Ušili to na nás! organizované  Společností pro Fair Trade. V rámci kampaně již proběhl výzkum (výsledky budou od pondělí 7. června ke stažení na webových stránkách www.usilitonanas.cz), jak se majitelé oděvních značek jako H&M, New Yorker, Levi Strauss, Orsay či Promod staví ke zjištěním, že pracovníci v asijských textilních továrnách, kde se šije většina džín či triček pro české zákazníky, jsou šikanováni, často nedostanou ani minimální mzdu, nemohou se napít či si zajít na toaletu. „V továrnách často pracují i děti, které by ještě měly chodit do školy, na což však jejich rodiče stejně nemají peníze," doplnila koordinátorka kampaně Ušili to na nás! Michaela Rychtecká, která osobně loni v létě navštívila několik továren v bangladéšské Dháce.

Místo konání  módní přehlídky: náměstí  Svobody, Brno, 9. června 2010, 11:00 a 13:30 hodin

www.usilitonanas.cz

www.fairtrade.cz

www.svetvnakupnimkosiku.cz.

Autor: BrnoInfo.cz | Zveřejněno: 9.6.2010 8:16:43

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně