Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

Nové cyklopruhy v Brně

V letošním roce byla vytvořena jedna z hlavních tras cyklopruhů pro cyklisty, která vede z Nového Lískovce až do centra města.

Jedním ze slibů Radnice města Brna v minulých letech byl vybudování nových úseků cyklostezek ve městě Brně. Jedním z návrhů bylo vytvoření tzv. cyklopruhů, které jsou výrazně levnější a rychlejší variantou jak zlepšit průjezd cyklistů Brnem. V rámci budování křižovatky Hlinky - Bauerova jsou cyklopruhy již několik let v oblasti Antroposu a ulice Hlinky. Tato trasa je využívána také pro každoroční cyklistické závody nebo závody na in-line bruslích.

Od května letošního roku byla postupně vyznačena jednotná trasa pro cyklisty, která vede z centra Brna v délce šesti kilometrů až do Nového Lískovce. Umožňuje tak cyklistům bezpečné projíždění jak po dvou frekventovaných ulicích Vídeňská a Jihlavská, tak přes několik nebezpečných křižovatek. Na ulici Nové sady se cyklopruh napojuje na cyklostezku, vedoucí na brněnskou přehradu a směrem na Mikulov. V minulých týdnech byl vyznačen cyklopruh také na Mendlově náměstí ve směru k Výstavišti, kde mohou cyklisté dojet až do Kohoutovic.

Cyklopruhy umožňují cyklistům jet v samostatně vyznačeném pruhu. Cyklisté uvádějí, že se cítí bezpečněji a že jsou konečně na silnicích vidět. Dříve jim automobily vjížděly do cesty, nyní už cyklisty více respektují. Pro cyklisty je toto značení přínosem, ale jaký názor mají řidiči automobilů? Zeptali jsme se několika Brňanů na jejich názor.

Jak se Vám líbí cyklopruhy z pohledu řidiče? Myslíte, že to je přínosem pro provoz na brněnských silnicích?

Z pohledu řidiče osobního automobilu mě cyklopruhy někde vadí a někde ne. Vadí mě v místech, kde omezují šířku jízdního pruhu či dokonce kvůli nim je rušeno parkování (např. ulice Kamenice či nově ulice Hlinky u pivovaru). Zde je jednotlivý pruh silnice zúžen, ale osobně jsem na nich cyklistu ještě neviděl a o těchto úsecích si myslím, že jsou zbytečné. Naopak jsou i úseky, které hodnotím velice kladně jako je např. cyklopruh na Pisárecké křižovatce, kde žádné místo z jízdního pruhu pro auta zabírané není. Tyto cyklopruhy naopak význam mají a cyklisti po nich jezdí poměrně v hojném počtu.
Honza, 22 let

Myslím si, že cyklopruhy jsou přínosem bezpečnosti pro cyklisty za předpokladu, že je ale budou respektovat i řidiči automobilů. Beru to tedy z pohledu cyklisty, neboť se cítím bezpečněji, když vím, kde mám svůj prostor pro jízdu na kole. A líbí se mi i proto, že to řidiče automobilů upozorňuje na to, že nejsou na silnicích sami !!!
Daniela, 27 let

Jde o spatnou formu rozšíření cyklostezek v Brně, jen si tím na radnici odškrtli puntík týkající se množství km cyklostezek v brně. Veřejně prezentují kolik km máme cyklostezek a fakticky jich tu zas tolik není. To že zúžili pruhy a vytvořili tak cyklostezky není pro už tak moc ucpané Brno žádným přínosem, naopak to zdržuje provoz automobilů. Možná se opět Brno opičilo po větších městech, kde je tohle řešení možné, ale u nás nevystačují ani silnice pro auta natož ještě pro cyklisty.
Standa, 24 let

Myslím že cyklopruhy jsou dobrá věc, ale problém je v tom, že jsou v nepotřebných krátkých úsecích a že po nich cyklisté nejezdí. Jsem řidičem z povolání a jezdím denně a někdy jsem svědkem cyklistů kteří hrubě porušují dopravní předpisy (dokonce jízda na červenou atd.) tak i to, že často ohrožují svůj život nebezpečném manévrováním v koloně stojících vozidel a podobně.
Pavel, 22 let

Já, jakožto řidič vozidla si myslím, že to není špatné. Jako líbí se mě to, ale musí to cyklisti využívat, jinak to nemá smysl. Nejsem si zcela jist, zda to přinese něco k provozu, pač počet nehod je takový, jaký je.
Jiřík, 21 let

Cyklopruhy jsou určitě dobrou věcí nejen pro mne jako cyklistu, ale i jako
pro řidiče motorového vozidla. Je to pro mne důležitý bezpečnostní prvek pro
provoz na komunikacích, kdy oba řidiči ať už kola nebo motorového vozidla
vidí, kde je jejich místo na vozovce. Věřím, že označeným pruhem pro
cyklisty se dá předejít zbytečným a v mnoha případech i smrtelným srážkám.

Michal, 35

Autor: Martin Varták | Zveřejněno: 19.11.2010 18:20:30

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně