Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

ÚSTAF PŘEDVEDE CO UMÍ

Divadelní spolek ÚstaF představí v pátek 21.4. na Staré Hasičce průřez svou dosavadní prací, která komínským přináší vavříny i za hranicemi.

Divadelní spolek ÚstaF má dnes dvacet členů

Uvidíte starý dobrý voiceband, ukázku z Písně písní i letošní festivalový hit Brna Jakuba Kostelníka. ÚstaF má za sebou již x-tou sezónu. Vznikl v roce 1997 na půdě Gymnázia Komín v Brně. Začínal jako čtyřhlavý soubor, v dnešní době má kolem dvaceti členů. Soubor se věnuje převážně divadlu poezie, zejména voicebandu. V loňském roce ÚstaF reprezentoval Brno na Wolkrově Prostějově. Nejen že získal cenu diváků, ale dokonce se svým voicebandovým zpracováním básně Brna brněnského básníka Jakuba Kostelníka přesvědčil porotu a celou přehlídku vyhrál!

Po úspěšných kreacích ÚstaFu se již většinou nediskutuje o tom, co je a co není voiceband, protože ÚstaF nalezl vlastní cestu, kterou netřeba zpochybňovat. Od rozverných textů Spolužáčkovin pokročil ke komplexnějšímu výrazu v tvarově bohaté (a divácky náročné) Písni Písní. Inscenace Brna je střední cestou, nikoli však kompromisem. Text Jakuba Kostelníka, mladého brněnského básníka a překladatele, doslova dýchá ulicemi Brna, stačí se zaposlouchat do sugestivní zvukomalby a citlivých etymologických hrátek se slovy. Výzva pro takové těleso hrdých Brňáků a Brňaček. Jejich ruce rozeznívají běžné předměty, ze kterých se line industriální zvuk ne nepodobný poetice Einstürzende Neubauten. Nalezením nástroje vzniká důstojný koncert, aktéři a aktérky téměř bez hnutí stojí v slavnostních róbách. Z dřívějších hříček zůstal nápad bořit slova a nalézat tak klíč k jazyku, z Písně úcta ke slovu a péče o ně. A přesto je to tak jiné... brněnské...

(Eliška Bartošová/Inspirace)

Autor: | Zveřejněno: 18.4.2006 10:14:09

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně