Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

PODANÉ RUCE (NEJEN) V BIOGRAFU

Ve dnech 11. – 12. května 2006 se v městském kině Art uskuteční přehlídka filmů s drogovou tematikou, kterou pořádá Sdružení Podané ruce ve spolupráci s kinem Art.

Podané ruce nejen v biografu

Sdružení Podané ruce je neziskovou organizací, která pomáhá drogově závislým a drogová tematika je také hlavním pojítkem všech uváděných filmů. V průběhu dvoudenní akce se v brněnském kině Art představí i jinde neviděné snímky, zachycující životní příběhy uživatelů tvrdých drog.

Přehlídku ve čtvrtek 11. května zahájí předseda Sdružení Podané ruce Mgr. Jindřich Vobořil, který také uvede krátký dokument Afghánistán. Natočený materiál byl pořízen v rámci projektu „Breaking The Circle“, jenž se snaží v Afghánistánu realizovat nabídku drogových služeb pro okruh závislých uživatelů. Střihový snímek tak pro českého diváka mapuje méně známá fakta o drogové situaci v zemi s největší produkcí opia na světě. Po besedě bude následovat známý film režiséra Stevena Soderbergha s názvem Traffic: Nadvláda gangů; americký tvůrce za něj v roce 2001 obdržel Oscara za nejlepší režii.

Další projekce budou vždy koncipovány jako programové bloky, představující zahraniční celovečerní snímky spolu s krátkými filmy z dílny Petra Barana a Jana Veselého. Tyto cenné dokumenty zpracovávají příběhy několika současných i vyléčených uživatelů tvrdých drog a byly natáčeny převážně v moravské metropoli. Z trojice uváděných dokumentů, které jsou velmi osobním filmovým svědectvím dlouhodobě závislých narkomanů, představuje nejmrazivější zpověď dvacetiminutový snímek Brány ráje (2004).

Druhým celovečerním filmem, který bude na programu v první den přehlídky, je svérázná gangsterská komedie Po krk v extázi (2004). Britský režisér Matthew Vaughn – mimochodem producent snímků Sbal prachy a vypadni či Podfu(c)k – si jako předlohu vybral román J. J. Connollyho s názvem Layer Cake. Jako svéráznou komedii (trochu jiného druhu) lze brát též slavný americký debut Miloše Formana Taking Off (1971), který bude spolu s oceňovaným psychologickým filmem Třináctka (2003) na programu v pátek.

Více informací o Sdružení Podané ruce naleznete na oficiálních stránkách, program filmové přehlídky pak na stránkách kina ART.

(-pr-)

Autor: | Zveřejněno: 3.5.2006 23:40:54

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně