Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

ČTYŘI JEDNOU RANOU!

V polovině července lze nad severozápadním obzorem zahlédnout Merkur. Jelikož se tato planeta nevzdaluje příliš od Slunce, musíte po ní pátrat hned po západu Slunce, na ještě světlé obloze. Největší šance budete mít mezi 9. a 21. červnem.

Naopak velmi snadné je nalézt Jupiter a Saturn. První z nich je pozorovatelný po celou noc, kromě ranního rozbřesku, a tvoří dominantu jinak nenápadného souhvězdí Vah. Mnohem zajímavější ale bude pohled na Saturn, který je vidět v první polovině noci nad severozápadním obzorem. V současnosti se nachází v souhvězdí Raka, navíc v těsné blízkosti nápadné otevřené hvězdokupy Jesličky (latinsky Praesepe).

Ke hvězdokupě a Saturnu se navíc v polovině června přidá planeta Mars. Nejdříve 15. června projde přímo hvězdokupou Jesličky, aby se večer 17. a také 18. června přiblížila k Saturnu. Obě planety na pozemské obloze oddělí pouze půl stupně! V divadelním kukátku či loveckém triedru tak vytvoří skutečně podivuhodné zátiší.

Planetární rej nakonec doplní Venuše, která je dominantou ranní oblohy. Jako Jitřenku ji najdete po čtvrté hodině ranní nad severovýchodem.

Na večerní oblohu - především pak planety Merkur, Mars, Jupiter a Saturn - se v červnu díváme každý den kromě neděle, vždy od 21 hodin. Samozřejmě pouze za jasného počasí. Více informací o seskupení planet se pak naši návštěvníci dozvědí na představení "Léto na konci vesmíru", které pod umělou oblohou planetária uvádíme každou středu a sobotu vždy v 18 hodin. Mapka, pomocí které lze nalézt Saturn, Mars a hvězdokupu Jesličky je uvedena na www stránkách brněnské hvězdárny.

(Hvězdárna Mikuláše Koperníka)

Autor: | Zveřejněno: 15.6.2006 13:35:39

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně