Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

OSMÝ FESTIVAL DIVADLA LÍŠEŇ

Brněnské divadlo Líšeň jezdí celý rok se svými inscenacemi po festivalech doma i v zahraničí. Jednou za rok se dějí věci obráceně – divadlo zve do Brna soubory a tvůrce, které na svých cestách potkalo.

Chce se tak s domácím publikem podělit o nevšední zážitky a vytvořit sváteční prostor pro setkání živé kultury a jejich diváků. Zahraničním hostem letošního ročníku bude holandský soubor Het Bedrijf v/h, který v Brně v české premiéře uvede inscenaci L´Anatome “The Museum of Imagination”. Het Bedrijf v/h je holandská skupina sdružující divadelníky, vizuální umělce, hudebníky. Pracuje od roku 1973. Zabývá se experimentem na hranicích mezi vizuálním uměním, divadlem, hudbou a loutkovým divadlem. Na základě tohoto přístupu vytvořilo holandské divadlo řadu performancí i projektů, doma i v zahraničí, v různorodých typech prostor – v parcích, řečištích, továrnách, kostelích a dokonce v kamenouhelném dole. Během let si Het Bedrijf v/h vypracoval osobitý surrealistický výtvarný jazyk kombinovaný s navýsost původní hudbou, jenž přitahuje široké, mezinárodní publikum. (Uváděné představení je jazykově bezbariérové!)

Dalším z vrcholů festivalu bude koncert skupiny Kale. A nebude jediným festivalovým setkáním s romskými tradicemi. Pořadatelské divadlo Líšeň v současné době pracuje na romském projektu Paramisa, a proto chce na festivalu opět, stejně jako loni, představit něco z romské kultury. Kromě Kale zde zahraje ještě skupina Paramisara a budou uvedeny dvě části projektu divadla Líšeň (inscenace Paramisa – Chytrý hloupý Rom a průvodové představení Paramisa – Schovejte si slepice).

Mezi hosty festivalu se dále objeví pražské divadlo Buchty a loutky, které kromě pohádky pro děti uvede v brněnské premiéře inscenaci Tibet – tajemství červené krabičky, D-dílna Studia Dům s předpremiérou adaptace Váchalova Krvavého románu, Studio Damúza, Laurychovo divadlo, violoncellista Josef Klíč a další.

Významnou událostí bude výstava prací Kateřiny Šedé, držitelky Ceny Jindřicha Chalupeckého. Výtvarnice během festivalu vystaví tři projekty – fotografie, video a katalog kreseb své babičky, za který získala Chalupeckého cenu. Všechny projekty vznikly přímo v Líšni a budou poprvé představeny líšeňskému publiku. Výjimečnost výstavy souvisí s charakterem tvorby Kateřiny Šedé - cyklus fotografií Výstava za okny například zahrnuje snímky obyvatel Líšně, které výtvarnice vyzvala, aby za okny svých domů vystavili věci, s nimiž by se rádi pochlubili před svým okolím. Stejně těsně je spjato s Líšní a jejími obyvateli video 1. sjezd nedělních malířů. Babička Kateřiny Šedé a autorka vystavovaného katalogu s názvem Je to jedno v Líšni žije a výstavy svých kreseb se také zúčastní.

Čtěte BrnoInfo, brzy vám přineseme podrobnější informace!

(TZ Divadlo Líšeň)

Autor: | Zveřejněno: 5.9.2006 9:26:39

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně