affiliate-pohadky-728x90-1465999456.jpg
Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

NIKDY NEBYLO LÍP

Ve dnech 6. – 8. listopadu se v obou sálech brněnského kina Art uskuteční ozvěny mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava 2006.

Kino ART

Akci ve spolupráci s organizátory jihlavského festivalu pořádá občanské sdružení Studio FK a během tří dnů bude uvedeno celkem osm titulů.

Hlavním diváckým tahákem celé přehlídky je jednoznačně brněnská premiéra dokumentu Lindy Jablonské KUPŘEDU LEVÁ, KUPŘEDU PRAVÁ, který na právě skončeném jihlavském festivalu získal Cenu diváků. Ve svém dokumentu Jablonská po dobu jednoho roku sledovala mladé lidi, kteří se aktivně hlásí k pravicové resp. levicové ideologii. Hrdiny filmu, jehož značná část byla natáčena v Brně, jsou tak příslušníci organizací Mladých konzervativců a Komunistického svazu mládeže. Mnozí z nich pocházejí právě z brněnské metropole.

V pondělí 6. 11. ve 21.00 budou tímto dokumentem za účasti režisérky a kameramana filmu Davida Cysaře zahájeny brněnské ozvěny jihlavského festivalu. Projekci snímku budou přítomni také samotní filmoví protagonisté zprava i zleva.

Po skončení dokumentu bude následovat ostrá debata – jak mezi oběma tábory „modrých“ a „červených“, tak i mezi protagonisty a diváky v sále. Premiéra vzájemné konfrontace na debatě v Jihlavě (26. 10.) ukázala, jak nesmiřitelné jsou rozdíly mezi oběma angažovanými skupinami.

Očekává se tedy opět horká beseda, vyostřená navíc „domácím“ zázemím obou družstev a aktuální zprávou o zrušení Komunistického svazu mládeže.

OZVĚNY JIHLAVY, KINO ART, 6. – 8. 11. 2006

Program festivalových ozvěn v kině Art je sestaven jako výběrový profil z jubilejního 10. ročníku MFDF Jihlava 2006 a je ideální příležitostí (nejen) pro fanoušky dokumentu, kteří se nedostali na konci října do Jihlavy. Zvolání „Nikdy nebylo líp“ je sloganem posledního ročníku, který si festival vypůjčil z názvu díla sarajevské rodačky Ivany Miloševičové – i tento dokument uvádíme v rámci brněnských ozvěn (úterý 7. 11., 18.00, Malý sál).

Za zvýšenou pozornost stojí zejména dva zahraniční tituly ve Velkém sále:

7. 11. – POSLEDNÍ VEČEŘE (LAST SUPPER), Švédsko 2005, CZ titulky

Dokument švédského režisérského dua Matse Bigerta a Larse Bergströma je typem filmu, který po sobě zanechává hořkou příchuť a zježené chlupy po těle. Seriózní uvažování o instituci trestu smrti a významu posledního jídla pro odsouzence spojili tvůrci s provokativní obrazovou koláží a svérázným cynickým humorem. Dokumentaristé požádali bývalého vězeňského kuchaře, aby zrekonstruoval přípravu jedné z posledních večeří před popravou. Do formátu televizního pořadu o vaření se tak propašoval i obraz štavnatého kusu masa ve tvaru USA, naporcovaného přesně podle hranic jednotlivých států.

8. 11. – JOHN & JANE, Indie 2005, CZ titulky

Parametry filmu pro velké plátno má dokument John & Jane indického režiséra Ashima Ahluwalia. Ten natáčel v prostředí mladých Indů z Bombaje, kteří v noci vyřizují telefonické objednávky amerických zákazníků na zboží z TV reklamy; někteří z nich se už cítí být Američany.

DVD projekce zahraničních filmů ve Velkém sále budou s českými titulky, v Malém sále pak s anglickými titulky.

(Otto Bohuš / STUDIO FK)

Autor: | Zveřejněno: 5.11.2006 18:12:44

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně