Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

FILM NA FESTIVALU NEW NEW

Prvním filmovým dnem 15.11. bude přehlídka „Politika forem“ a představí snímky současných vizuálních umělců a filmařů...

New New plakát

Prvním filmovým dnem 15.11. bude přehlídka „Politika forem“ a představí snímky současných vizuálních umělců a filmařů, které z různých formálních hledisek tematizují naší žitou všední realitu a zároveň zpochybňují její jednotlivé koncepce. Pásmo je sestaveno z krátkých filmů od Marka Thera, Michala Pěchoučka, Jespera Alvaera a z dlouhometrážních filmů "Mého snu čert" od Petra Marka a "Mladí muži dobývají svět" a "Bezesné noci" od Radima Špačka. Ve druhém filmovém dnu 19.11., posledním dni celého festivalu, proběhne pásmo krátkometrážních filmů z produkce společnosti Anna Sanders Films.

Středa 15.11. – Politika forem

Mark Ther, Michal Pěchouček a Jesper Alvaer patří mezi výrazné osobnosti české scény současného vizuálního umění. Spojuje je do jisté míry snaha o subjektivní kritickou reflexi mediálního prostředí a jeho zobrazovacích stereotypů, a dlouhodobý zájem o médium videa. Petr Marek a Radim Špaček jsou solitéři, kteří v prostředí českého filmu, zaměřeného především na jasně čitelná poselství a klasické rozvíjení příběhu, již delší dobu vytváří díla, která se svou formou nápadně vymykají. V případě Petra Marka se jedná o ne zcela uchopitelný filmový tvar - videofilm jako osobní (para)dokument s přesahy do mystiky a dada. Radim Špaček se naopak pouští do obecnějších témat (válečný konflikt v bývalé Jugoslávii, krize v České televizi), vždy však důsledně uplatňuje subjektivní pozici, ať už autorskou nebo hereckou. Výsledný, mnohovrstevnatý tvar se tak ocitá někde na pomezí filmování a dokumentování, na pomezí reality a fikce.

Mark Ther – pokud nic necítíte, znamená to, že jste nevyvinuli dostatek úsilí; Michal Pěchouček – narušit jakékoliv předem dané návyky o tom, co vidíme; Jesper Alvaer – obraz je okamžik; Petr Marek – obraz, který neobsahuje své další rozvinutí, nějakou další živou možnost, je mrtvý obraz; Radim Špaček – vyšinutý není jednotlivec, ale systém vztahů, do kterých je zapojen.

Neděle 19.11. – Anna sanders

Pásmo krátkometrážních filmů z produkce společnosti Anna Sanders Films. Rozhodnutím pojmenovat svou produkční společnost podle fiktivní postavy Anny Sanders, naznačili její zakladatelé Pierre Huyghe, Charles de Meaux a Philippe Parreno zájem o pohyb na hraně mezi fikcí a skutečností. Ten je důsledně realizován ve všech interdisciplinárních filmových projektech společnosti, na jejichž produkci se kromě řady výtvarných umělců (Dominique Gonzalez-Foerster, Liam Gillick, Carsten Höller, Rirkrit Tiravanija, Douglas Gordon), podílejí rovněž hudebníci (Dave Stewart, Devendra Banhardt), režiséři (Apichatpong Weerasethakul), designéři (M/M Paris) či architekti (François Roche). Za ASF pro festival vybral kurátor Mathieu Copeland.

Pierre Huyghe – The Third Memory (2000, 11 min.), Block Party (2002, 10 min.), Streamside Days Folies (2003, 10 min.); Charles de Meaux – You should be the next astronaut (2004, 13 min.); Philippe Parreno – Boy from Mars (2003, 10 min.); Xavier Veilhan – Le Film du Japon (2002, 8 min.), Drumball (2003, 8 min.), Keep The Brown (2003, 8 min.)

(Tomáš Ondráček / Level B Production)

Autor: | Zveřejněno: 13.11.2006 12:38:05

Facebook


Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně