affiliate-pohadky-728x90-1465999456.jpg
Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

KOLEDA, KOLEDA POLÁRKA!

Milé děti. Blíží se čas, kdy se všechny obchodní výklady zaplní zlatým jmelím, baňkami všech barev...

... svítícími žárovičkami, celofánovými řetězy, polystyrénovým sněhem, umělohmotnými smrčky, plyšovými kapry a postavičkami rudolícího Santa Klause. Pro ty, kteří chtějí něco „tradičnějšího“, budou co nevidět stát na náměstí dřevěné domečky, kde prodávají medovinu a grog, bramboráky a klobásy, hned vedle zavoní indické vonné tyčinky a o kousek dál můžete nakoupit ponožky celé rodině za skvělou vánoční slevu. Prostě Vánoce, jak mají být! Ale nepatří k Vánocům ještě něco? O kom se to zpívá v koledách? A co je to vlastně koleda?

Vraťte se s námi, milé děti, do časů, kdy nebyla televize a v ní vánoční pohádky. Do časů, kdy ve stavení bylo teploučko od kamen, ve kterých maminka právě pekla cukroví. Kdy světnicí voněla smůla z čerstvě pokáceného smrčku či jedličky. Kdy se po sněhem zavátých cestách ubíral od domu k domu průvod lidí zachumlaných v kožichu. A všude, kde pocestným otevřeli dobří lidé, zahráli a zazpívali hru o slavném narození Ježíška. Za to, že předávali tenhle vánoční příběh dál, dostali výslužku neboli koledu – ořechy, jablka či třeba jen chléb.

V předvánočním čase – v sobotu 25. listopadu pro vás, milé děti, připravujeme premiéru Vánoční hry z Rosic. Tak jak ji hráli koledníci odnepaměti, tak jak si ji zapsali, aby doputovala z generace na generaci až k nám do Polárky. Zahrajeme vám příběh o tom, jak se Anděl zjevil pastýřům i třem králům z Východu, aby jim zvěstoval tu velkou novinu, že se v Betlémě v jesličkách na slámě narodil Spasitel. Na nebi zazářila hvězda a ukázala poutníkům cestu k Marii a Josefovi. Králové přinesli děťátku dary a chudí pastýři ho potěšili písničkou. Ale k tomu příběhu nepatří jen krásné věci – vystupuje v něm i zlý a závistivý král Herodes a ten usiluje malému Ježíškovi o život! Ještěže si ho čerti nakonec vezmou do pekla!

Příběh o vánočním putování a radostné novině pro vás zrežírovala Hana Mikolášková, kostýmy, lidové masky a scénu navrhla Zuzana Přidalová. Uslyšíte známé melodie ze mše Jana Jakuba Ryby, ale určitě si s námi budete moci zazpívat i vaše oblíbené koledy, ke kterým vám zahrají naši „kmocháčci“ Jan Kyncl, Jiří Jagoš a Lukáš Votava. Přijďte se s námi, děti, radovat, že narodil se Kristus Pán.

(hm)

Autor: | Zveřejněno: 15.11.2006 10:23:38

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně